W Chełmży uczcili urodziny Moniuszki

Chełmża Kultura Wiadomości
fot. Pixabay

Zakończył się VI Międzynarodowy Festiwal „Integracje Muzyczne”. Do Chełmży zjechali uczniowie szkół artystycznych z Litwy, Białorusi i Niemiec, by m.in. zagrać utwory Stanisława Moniuszki.

Postać kompozytora, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku, była motywem przewodnim wydarzenia.

REKLAMA

– Jako organizatorzy festiwalu pamiętamy o ważnych rocznicach, układając program. W zeszłym roku z okazji 100 lat polskiej niepodległości graliśmy Paderewskiego, teraz honorujemy Rok Moniuszkowski. Stanisław Moniuszko jest ponadto patronem Szkoły Sztuk Pięknych w Solecznikach na Litwie, która regularnie bierze udział w „Integracjach Muzycznych”. Jej uczniowie przygotowali z tej okazji szczególny repertuar – mówi Piotr Janiszewski, dyrektor Szkoły Muzycznej w Chełmży, pomysłodawca, współorganizator i gospodarz festiwalu.

– Chodziło więc tym razem przede wszystkim o świeże spojrzenie na Moniuszkę. W programie mieliśmy np. warsztaty „Od Moniuszki do współczesności”, które prowadził uznany pedagog z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczniowie mogli poznać różne interpretacje i parafrazy dzieł Moniuszki, zobaczyć, jak ewoluowało podejście do jego utworów w zależności od historycznego kontekstu. Nauka w szkole artystycznej zawsze powinna być twórcza. Gdy nie wiążą nas ścisłe wytyczne od autora kompozycji (jak to jest w wydaniach urtekstowych – np. Chopina gra się na ogół zgodnie z jego wskazówkami), to sporo zależy od inwencji i możliwości technicznych wykonawców. Na ostateczne wykonanie dzieła składa się wiele czynników – wyjaśnia Piotr Janiszewski.

Dyrektor Szkoły Muzycznej w Chełmży wskazuje na kluczową rolę występów publicznych w edukacji artystycznej jako jeden z najważniejszych celów organizowanego przezeń festiwalu.


– Uważam, że po każdym graniu muzyk jest lepszy. Jednak publiczny występ to bardzo duża sprawa. Sala koncertowa to narzędzie, które powinno być w każdej szkole muzycznej. Ćwiczenia z nauczycielem stanowią dopiero przygotowanie przed bezcennym doświadczeniem w edukacji muzycznej, jakim jest występ przed szerszą publicznością – mówi dyrektor Piotr Janiszewski. – Nasz festiwal powstał również po to, by umożliwić naszym uczniom zbieranie tych doświadczeń. Równie ważna co „otrzaskanie się” ze sceną jest wspólnota, jaka tworzy się między uczestnikami wydarzenia. „Integracja” w nazwie festiwalu nie jest przypadkowym słowem. W muzyce nie ma prostej rywalizacji tak jak w sporcie – tu każdy może wnieść coś wartościowego w warsztat artystyczny kogoś innego. Uczymy się od siebie wzajemnie – dodaje Piotr Janiszewski.


VI Międzynarodowy Festiwal „Integracje Muzyczne” trwał od 12 do 16 czerwca. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczestników – zarówno soliści, jak i zespoły – w różnym wieku. Zarówno repertuar, jak i instrumentarium są bardzo różnorodne. 

Festiwal stanowi owoc wieloletniej współpracy Szkoły Muzycznej w Chełmży (dyr. Piotr Janiszewski) oraz Szkoły Sztuk Pięknych w Solecznikach i Szkoły Muzycznej w Jaszunach (Litwa, dyrektorem obydwu jest Aleksander Godowszczykow), a także Szkoły Muzycznej w Ejszyszkach (dyr. Anżelika Siliukiene, Litwa), Szkoły Sztuk Pięknych w Lidzie (dyr. Alena Spiryna, Białoruś) i Szkoły Muzycznej w Pierwomajsku (dyr. Yauhen Kochman, Białoruś). W tym roku po raz pierwszy do reprezentantów tych placówek dołączyli uczniowie Szkoły Muzycznej w Rodgau (Niemcy).
Jak deklarują organizatorzy, Festiwal „Integracje Muzyczne” jest okazją do pokazania największych osiągnięć zaprzyjaźnionych szkół oraz promocją regionu kujawsko-pomorskiego.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *