W Chełmży trwają kolejne inwestycje

Box1 Chełmża
fot. Łukasz Piecyk

Epidemia koronawirusa sprawiła, że zarówno samorządowcy, jak i przedsiębiorcy dostali po kieszeni. Tym, co może pomóc jednym i drugim w załataniu powstałych w budżetach dziur i ożywić gospodarkę, są inwestycje. Tych nie brakuje w Chełmży, gdzie stale realizowane są nowe projekty.

Duże zmiany czekają nas w Szkole Podstawowej nr 3. Przebudowa budynku „B” tej placówki niesie za sobą wiele zmian. Jej finalny efekt będzie można podziwiać już 24 lipca tego roku – jeśli prace przebiegną zgodnie z planem. Obiekt wzbogaci się m.in. o zewnętrzną, oddylatowaną klatkę schodową z szybem dźwigowym. Obecnie istniejąca drewniana konstrukcja wewnętrznej klatki schodowej zostanie rozebrana. Drugie piętro budynku zaadaptowane zostanie dla potrzeb utworzenia Środowiskowego Centrum Aktywności. Dla poszczególnych pomieszczeń zostanie zakupione wyposażenie. Na zewnątrz powstaną dodatkowo plac zabaw dla dzieci oraz siłownia zewnętrzna dla seniorów, do których również zaplanowano zakup wyposażenia i urządzeń. Teren boiska szkolnego zostanie zagospodarowany. 

REKLAMA

Pomieszczenia znajdujące się na parterze oraz na 1. piętrze budynku „B” zostaną zaadaptowane na cele przedszkola. Wydzielone więc zostaną dodatkowe oddziały przedszkolne, składające się z szatni i sali zabaw z bezpośrednim dostępem do węzła sanitarnego. Wnętrza zostaną tak przebudowane, aby znalazło się tam także miejsce dla pomieszczeń cateringu ze zmywalnią, gabinetu dyrektora i pomieszczeń socjalnych. 

Umowę z wykonawcą, Firmą Handlową BŁAŻEX J. L. Kulczak z siedzibą w Toruniu, miasto podpisało 5 maja. Za realizację inwestycji firma otrzyma ryczałtowe wynagrodzenie w postaci 3 282 861,93 zł brutto. 

Przy utworzeniu Środowiskowego Centrum Aktywności przewidywane jest wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. 

To jednak nie wszystko, co w Chełmży w budowie. Gruntowne zmiany czekają również budynek Małego i Dużego Ratusza. Zewnętrzna elewacja zostanie wyremontowana, wymienione zostaną instalacja odgromowa oraz obróbka blacharska, a także pokrycie z papy. Prace obejmą także kominy, których korony zostaną przemurowane. Istotną częścią robót będą te termomodernizacyjne – docieplone zostaną ściany, stropy ostatnich kondygnacji, jak również częściowo połacie dachów. W części wymieniona zostanie też stolarka okienna i drzwiowa. 

Wykonaniem prac przy budynku Małego i Dużego Ratusza w Chełmży zajmie się toruńska firma ARS RENOWACJE, z którą umowa została podpisana 8 maja. Wykonawca otrzyma wynagrodzenie ryczałtowe w postaci 1 299 962,20 zł brutto. Jeśli nie będzie żadnych przesunięć, prace zakończą się do 25 września. Zarówno w części remontowej, jak i termomodernizacyjnej inwestycja współfinansowana będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO. 

Przypomnijmy, że prace termomodernizacyjne trwają również w budynku chełmżyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie także docieplone będą pomieszczenia, strop, a okna i drzwi zostaną wymienione. Planowany termin zakończenia prac ustalono tam na 15 września.

Inwestycje idą więc pełną parą, a objęte nimi obiekty już niedługo zyskają nowy blask. Kolejne zadania, które realizowane są w Chełmży, pokazują, że dynamiczna polityka inwestycyjna przynosi efekty, zwłaszcza w czasach gospodarczej niepewności.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *