W Chełmży powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne. Kto z nich skorzysta?

Box2 Chełmża
fot. Łukasz Piecyk

Do końca sierpnia na terenie miasta Chełmży zamontowane mają zostać łącznie 83 instalacje fotowoltaiczne. To kolejny krok miasta w stronę odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie – popularyzacji proekologicznych postaw. Zmniejszenie udziału konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii to niepodważalny krok w stronę dbałości o środowisko.

375,55 kWp – taką łączną moc mają mieć 83 instalacje fotowoltaiczne, których montaż zaplanowano w ramach kolejnego miejskiego projektu dotyczącego rozpowszechnienia odnawialnych źródeł energii. Kto na tym skorzysta?

REKLAMA

Instalacje mają zostać zamontowane na jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, znajdujących się w granicach miasta. O taką możliwość trzeba było postarać się nieco wcześniej – nabór prowadzony był w maju i czerwcu ubiegłego roku. Dzięki wcześniejszemu rozplanowaniu, można było dostosować wielkość instalacji do zapotrzebowania na energię w poszczególnych gospodarstwach domowych. 

Planowane nowe instalacje są kontynuacją podobnego programu, który realizowany był jeszcze w 2018 r. Ci, którzy wtedy nie skorzystali, teraz mają kolejną szansę. Na kolejne źródła energii odnawialnej na terenie miasta udało się pozyskać dofinansowanie. Cały projekt szacunkowo ma kosztować łącznie 1,8 mln zł. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego wynosić będzie natomiast 880 tys. zł. Pozostałe środki z własnej kieszeni będą musieli wyłożyć sami mieszkańcy. Umowę o dofinansowanie miasto podpisało 26 marca, więc unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 już na pewno wesprą montaż instalacji fotowoltaicznych. 

„Upowszechnianie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii na terenie miasta Chełmży – budowa instalacji OZE na budynkach mieszkalnych: etap II” – tak brzmi pełna nazwa projektu, który pozwoli na zmniejszenie obciążenia dla środowiska naturalnego, związanego z pozyskiwaniem energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych. Oznacza to, że miasto coraz bardziej kieruje się w stronę ekologii i rozpowszechnia rozwiązania, które mają ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Zainteresowanie mieszkańców było widoczne jeszcze w trakcie realizacji pierwszego etapu w 2018 r. I trudno się dziwić, bo instalacje fotowoltaiczne to z jednej strony pozytywny wpływ na środowisko, a z drugiej – oszczędność dla portfela. Odnawialne źródła energii to wymierne korzyści w wydatkach na prąd. 

Miasto jest obecnie na etapie wyboru wykonawcy prac instalacyjnych. Wszystkie systemy fotowoltaiczne mają zostać zamontowane do końca sierpnia. Wtedy będzie już można liczyć realny wpływ, jaki zielona energia ma na nasze otoczenie i nasze finanse. 

Tagged

1 thought on “W Chełmży powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne. Kto z nich skorzysta?

  1. Jest styczeń 2022 roku . W listopadzie 2021 wpłaciłem całą kwotę i otrzymałem nawet fakturę z Urzędu Miasta Chełmży. Do tej pory nie widzę na swoim dachu paneli oraz słowa wyjaśnienia ze strony Urzędu Miasta .Na 86 biorących udział w tej :inwestycji; po wielu problemach fotowoltaikę zyskało ok 16 mieszkańców.
    SUKCES URZĘDU MIASTA CHEŁMŻY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.