W Chełmży odbędzie się turniej gier bitewnych. Przyjadą gracze z całej Polski

Box1 Chełmża
fot. Klub Gier Bitewnych Chełmża

Już w najbliższą sobotę do Chełmży przyjadą gracze z całej Polski, by wziąć udział w turnieju gier bitewnych. W Chełmżyńskim Ośrodku Kultury będzie można zobaczyć ich zmagania w kilku różnych systemach gry, ale też dowiedzieć się więcej o fenomenie gier „bez prądu”. W programie przewidziano także warsztaty modelarsko-malarskie.

„Rzut wolny: jesienne spotkanie z grami bitewnymi” to wydarzenie organizowane przez działający na terenie Chełmży od kilkunastu lat Klub Gier Bitewnych.

REKLAMA

– To jedyny taki event w okolicy, gdzie w ciągu jednego dnia przyjadą gracze z całej Polski na trzy różne systemy gier bitewnych. Mamy do wyboru Warhammer Fantasy Battle, Sagę: Erę Wikingów i X-winga – opowiada Tomasz Beszczyński z chełmżyńskiego klubu.

Każdy z systemów wykreowany jest w innym świecie – fantasy, science-fiction i historycznym. Organizatorzy na liście mają już kilkudziesięciu graczy, których zmagania będzie można oglądać już w tę sobotę. Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Znajdą tam coś dla siebie zarówno pasjonaci, jak i ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z grami bitewnymi. Oprócz walki najlepszych graczy, będzie można wziąć udział w specjalnych warsztatach.

– Warto będzie przyjść, chociażby ze względu na warsztaty modelarsko-malarskie. Między godz. 10.00 a 15.00 profesjonalni malarze z Bydgoszczy będą pokazywać podstawowe techniki sklejania i malowania figurek. Będzie można zobaczyć nie tylko, jak wyglądają figurki, ale też sprawdzić, czy jest to hobby dla nas, czy to czujemy – tłumaczy organizator.

Po godz. 15.00 warszawska firma SpellCrow zaprezentuje swój nowy system Umbra Turris. Pokaże też produkty, które ma w swojej ofercie. Wszystko to odbywać się będzie równolegle z rozgrywkami we wspomnianych wcześniej systemach gier.

– Gry bez prądu nie są tak popularne jak konsolowe. W Polsce to tylko kilka tysięcy graczy. Swoim dzieciom zawsze tłumaczę, że gry komputerowe są fajne, ale to gry bitewne czy planszowe pozwalają spotkać się z przyjaciółmi, porozmawiać – dodaje Tomasz Beszczyński z Klubu Gier Bitewnych.

Początki klubu sięgają jeszcze lat 90., kiedy to w Chełmży narodziła się pasja do tej formy rozrywki. 

– Wtedy oglądało się figurki, ale nie każdego było na to stać. To dość drogie hobby, więc wielu z nas grało w RPG, które było tańszą alternatywą – wspomina organizator sobotniego eventu.

Z czasem pojawiały się kolejne systemy gier, do życia powołany został klub i od razu zaczął aktywnie działać w społeczności graczy.

– Turnieje organizujemy od kilkunastu lat. Współpracujemy z Chełmżyńskim Ośrodkiem Kultury, który pomaga w organizacji eventu i Spółdzielnią Lokatorsko-Mieszkaniową w Chełmży, udostępniającą nam pomieszczenie, gdzie w tygodniu możemy wspólnie pograć – opowiada Tomasz Beszczyński. – Nasz klub jeździ po całej Polsce, na różne turnieje i eventy. Staramy się promować to hobby.

Wieloletnie doświadczenie z pewnością pomaga w organizacji turnieju, ale to, co najważniejsze, to właśnie pasja, którą udaje się zaszczepić w kolejnych pokoleniach graczy.

– Wydarzenie jest darmowe. Robimy w ten sposób ukłon w stronę graczy, by zachęcić ich do udziału. Niektórzy w czasie pandemii siedzieli w domu i nie mieli okazji do gry. Chcemy wrócić do normalności – wyjaśnia Tomasz Beszczyński.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *