W Chełmży bez problemu, w Gronowie są niezakwalifikowani [REKRUTACJA]

Box2 Powiat toruński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Miejsca dla nikogo nie zabraknie – zapewnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. W powiecie toruńskim dla absolwentów klas III gimnazjum oraz klas 8 szkół podstawowych przygotowano ponad 700 miejsc. Czy wymarzona szkoła będzie dla każdego na wyciągnięcie ręki?

Mateusz w dokumentach rekrutacyjnych jako szkołę pierwszego wyboru wpisał Liceum Ogólnokształcące ZSP w Chełmży. Kasia chciałaby podjąć się nauki w liceum w Gronowie, choć gdy tam się nie dostanie, planuje pójść w ślady Mateusza. W liceach, technikach i szkołach branżowych powiatu toruńskiego dla absolwentów szkół podstawowych przygotowano ponad 350 miejsc, dla byłych gimnazjalistów około 380. Czy wszyscy dostaną się do wymarzonej szkoły i klasy?

REKLAMA

– Miejsce w naszej szkole znajdą wszyscy, którzy złożą podania i spełnią stawiane im wymogi – zaznacza Janusz Iwański, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzejewicach.

Jak sytuacja wygląda w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży?

– Do tej pory funkcjonowało u nas 11 oddziałów i mam nadzieję, że od września liczba ta się podwoi – mówi Katarzyna Komakowska, dyrektor ZSP w Chełmży. – Jesteśmy na to przygotowani. Na chwilę obecną zakładamy otworzenie dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów minimum 9 oddziałów, maksymalnie zaś 11. Jak pokazuje rekrutacja, zainteresowanie naszą ofertą jest spore. Jestem zadowolona, że popularnością cieszą się również nowe kierunki – fryzjer, kosmetyczka, logistyk i stolarz.

Ostateczne wyniki rekrutacji do szkół poznamy w południe 16 lipca. Wtedy też ruszy drugi nabór. Potrwa on do 29 sierpnia.

Równolegle z rekrutacją w szkołach trwają zmiany.

– Przygotowania do pierwszego dzwonka idą pełną parą – zaznacza Katarzyna Komakowska. – Kończymy adaptację pomieszczeń na strychu na cztery nowe pracownie, które powstają dzięki Starostwu Powiatowemu w Toruniu. Nowa winda pozwoli na przyjęcie młodzieży niepełnosprawnej. Poza tym realizujemy bieżące remonty i odświeżamy sale lekcyjne. W styczniu zaś planujemy przeprowadzić kolejne zmiany, by dostosować nasze pracownie do większej liczby uczniów.

W czerwcu mury Zespołu Szkół w Dobrzejewicach opuścili uczniowie gimnazjum. Teraz wszystkie klasy należy dostosować do potrzeb młodszych uczniów. W jaki sposób? Przede wszystkim zamienić wyższe stoliki i krzesła na te odpowiadające maluchom uczęszczającym do szkoły podstawowej.

– Wymiana mebli to duże i kosztowne przedsięwzięcie – zaznacza dyrektor ZS w Dobrzejewicach.

O wydatkach mówi także wójt gminy, na której terenie funkcjonuje szkoła.

– Gmina Obrowo jest gminą młodą, a co za tym idzie, do szkoły uczęszcza coraz więcej dzieci – zaznacza wójt Andrzej Wieczyński. – Trzeba im przygotować odpowiednie miejsce do kształcenia. To wiąże się nie tylko z remontami klas, wymianą wyposażenia, ale także z rozbudową. Wydatki są, jednak nie przekraczają one naszych możliwości budżetowych.

Co jeszcze zostanie zmienione w Dobrzejewicach?
– Obecnie podejmujemy się działań, dzięki którym zwiększymy w szkole bezpieczeństwo – dodaje dyrektor szkoły. – Zakres remontowy jest duży. Nie tylko w budynku, ale i na terenie go okalającym. Musimy m.in. odnowić plac zabaw.

Jak w praktyce funkcjonować będą szkoły, w których naukę rozpoczną uczniowie z dwóch roczników?

– Te kwestie rozstrzygną się dopiero po zakończonej rekrutacji – podkreśla Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorska wicekurator oświaty. – Uczniowie chęć podjęcia nauki deklarują w kilku szkołach, co powoduje zwielokrotnienie się liczby osób na dane miejsce. O tym, kto rozpocznie naukę w jakiej szkole, zadecydują przede wszystkim oceny na świadectwach. Młodzież powinna więc być świadoma, że przez to nie każdemu uda się dostać do wymarzonej szkoły. Tak było też przed laty.

Tymczasem poznaliśmy wyniki rekrutacji w szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy.

Nie tylko reforma edukacji może wprowadzić we wrześniu rewolucję. W maju strajk zawiesili nauczyciele. Do odwieszenia go konieczne jest kolejne referendum. Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, mówi o dacie 2 września.

Jeżeli taka będzie wola ZNP, to będzie wrzesień, czyli już po wakacjach. Rozmawiamy z nauczycielami i związkowcami. Referendum musi wynikać z decyzji ciała statutowego – powiedział Broniarz i podkreślił, że osobiście jest zwolennikiem strajku czynnego, czyli zaprzestania przez pedagogów pracy.

Jeżeli nauczyciele ponownie poprą udział w proteście, ten zacząć się może dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego.
Pedagodzy po raz kolejny podejmą wtedy walkę o 30 proc. podwyżki, a także poprawę jakości kształcenia i zmniejszenie szkolnej biurokracji oraz zmiany w przeładowanych podstawach programowych.

1 thought on “W Chełmży bez problemu, w Gronowie są niezakwalifikowani [REKRUTACJA]

  1. Śmiech na sali. Wybór szkoły w Gronowie, czy Chełmży to chyba ostateczność.JAki tam jest poziom? Mój siostrzeniec dzięki szaleństwu w oświacie nie dostał się do wymarzonej szkoły, nie dostał się do żadnej szkoły. Dodam miał świadectwo z paskiem, a z egzaminów 76%polski,50% matma, 84%angol. Czy to są złe wyniki? I teraz zostały dla niego miejsca w takiej 7,czy 13…ludzie na Boga, dzieciak się stara, a tu taki start, ktoś myśli w ogóle co przeżywają Ci uczniowie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.