VIII Kujawsko-Pomorskie Forum Samorządowe za nami. O czym rozmawiano?

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
VIII Kujawsko-Pomorskie Forum Samorządowe w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Wczoraj w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbyło się VIII Kujawsko-Pomorskie Forum Samorządowe. Udział wzięli w nim przedstawiciele wszystkich szczebli samorządów z terenu całego województwa. Gościem specjalnym wydarzenia był Jerzy Stępień, współtwórca reformy administracyjnej z 1990 roku, której trzydziestolecie było tematem przewodnim spotkania.

– To dla mnie wielka satysfakcja widzieć po trzydziestu latach, że to, nad czym pracowaliśmy, co zostało wówczas zbudowane, istnieje i się rozwija, mimo różnego rodzaju przeciwności. Nadaliśmy Polsce nowy kształt, kształt Polski lokalnej. Po raz pierwszy w naszej tysiącletniej historii udało się zbudować system administracyjny funkcjonujący według tego samego modelu w każdym zakątku kraju. Mówi się, że była to najlepsza reforma III Rzeczypospolitej – powiedział podczas poprzedzającego obrady spotkania z mediami Jerzy Stępień.

REKLAMA

– Samorząd terytorialny i budowanie wpisanej w niego zasady zaufania społecznego, zaufania ludzi do ludzi, jest emanacją tego, co było kiedyś marzeniem Polaków skupionych wokół Solidarności. Jeśli chcemy budować solidarne, sprawiedliwe, odpowiedzialne społeczeństwo musimy powierzyć jak najwięcej kompetencji, dając oczywiście narzędzia wykonawcze, możliwie najniższym strukturom samorządu. Myślę, że największym sukcesem samorządu terytorialnego w Polsce jest to, że jest przełożeniem idei Solidarności na język praktyki. Dzięki temu wciąż Solidarność w naszym kraju żyje – stwierdził na tej samej minikonferencji prasowej marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Jerzy Stępień i marszałek Piotr Całbecki swoimi wystąpieniami rozpoczęli obrady Forum. Następnie przyszła kolej na wypowiedzi lokalnych włodarzy. O funkcjonowaniu struktur i dorobku samorządności wypowiadali się wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała, wójt gminy Baruchowo Stanisław Sadowski, wójt gminy Osięciny Jerzy Izydorski, burmistrz miasta i gminy Janikowo Andrzej Brzeziński, a także starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz. Później przyszła kolej na inne tematy. Dyskutowano między innymi o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa. 

Uczestnicy spotkania na zakończenie otrzymali z rąk marszałka województwa pamiątkowe grawertony i albumy “Poczet samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego 1990-2023”, przygotowane pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego.

Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego to wydarzenie mające umożliwić współpracę samorządów z regionu, dać możliwość debaty i zwrócenia uwagi na to, co dla regionu jest najpotrzebniejsze. Udział w nim mogą wziąć wszystkie samorządy, a głos każdego z nich jest tak samo ważny. Wydarzanie organizowane jest z inicjatywy samorządu województwa. Pierwsze posiedzenie Forum odbyło się w czerwcu 2016 roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *