V Chełmżyńska Przedszkoliada Sportowa za nami

Chełmża Powiat toruński
Wbrew stereotypom nie wszystkie dzieci siedzą ciągle w smartfonach. Przedszkolaki uwielbiają ruch. (fot. nadesłane)

Na aktywny styl życia nigdy nie jest za późno… I nigdy za wcześnie. Już od najmłodszych lat warto wpajać naszym dzieciom, że sport i zabawa na świeżym powietrzu są równie atrakcyjne jak smartfony i tablety. W dzisiejszych czasach, gdy spędzanie całych dni na podwórku odeszło do lamusa, zachęcanie dzieci do zdrowego wysiłku nie jest proste. Stąd takie inicjatywy jak Chełmżyńska Przedszkoliada Sportowa są na wagę złota. Właśnie odbyła się piąta edycja tej imprezy, w której wzięły udział dzieci z przedszkoli i zerówek z miasta i gminy Chełmża.

Chełmżyńska Przedszkoliada Sportowa to zawody skierowane do najmłodszych dzieci: przedszkolaków i uczniów zerówek. W imprezie biorą udział podopieczni placówek z Chełmży i okolic. W tegorocznej, piątej edycji wydarzenia wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Grzywnie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmży, Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży, Przedszkola Miejskiego nr 1 w Chełmży oraz Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmży. Wszystkie wystawiły po siedmiu zawodników w wieku 6 lat – najsprawniejsze ruchowo dzieci, wytypowane przez opiekunów. Na trybunach zasiedli jako kibice ich koleżanki i koledzy, a także rodzice. W Przedszkoliadzie triumfowali reprezentanci Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmży, którzy zdobyli puchar i I miejsce. II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Grzywnie, a III miejsce przypadło dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Chełmży.

REKLAMA

Zawodnicy zmierzyli się w ośmiu dyscyplinach, które obejmowały ćwiczenia sprawnościowe na czas.

– Konkurencje obejmowały zwykłe, standardowe ćwiczenia, które dzieci na co dzień wykonują w czasie zajęć w przedszkolu – mówi Dorota Kurkowska, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmży, pomysłodawczyni Chełmżyńskiej Przedszkoliady Sportowej. – Są to m.in. rzut woreczkiem na odległość czy bieg slalomem z piłeczką tak, żeby nie spadła. Nie wymyślamy nic specjalnego. Zgodnie z podstawą programową dzień w przedszkolu zaczyna się od ćwiczeń porannych przed śniadaniem, dostosowanych trudnością do wieku dziecka. Mają one na celu rozruszanie dziecka, przygotowanie do wysiłku podczas całego dnia. Ponadto trzy razy w tygodniu odbywają się zajęcia ruchowe. Dzieci w tym wieku mają w sobie naturalną potrzebę ruchu, co wynika z ich naturalnego rozwoju. Im dziecko młodsze, tym związek rozwoju mowy i myślenia z ruchem jest bardziej ścisły. W przedszkolu nie mamy problemu z tym, żeby dzieci zaktywizować ruchowo – wręcz przeciwnie: tak małe dzieci są zazwyczaj nadruchliwe. Co innego kwestia otyłości – zależy od tego, jaka jest aktywność ruchowa dziecka po południu – czy siedzi głównie w domu przed telewizorem – oraz czy jego opiekunowie popełniają błędy żywieniowe – tłumaczy Dorota Kurkowska z Przedszkola Miejskiego nr 2.

V Chełmżyńska Przedszkoliada Sportowa odbyła się na hali widowiskowo-sportowej OSIT-u przy Szkole Podstawowej nr 2. Zawody trwały dwie godziny zegarowe. Patronem imprezy jest burmistrz Jerzy Czerwiński, który sponsoruje nagrody rzeczowe związane z aktywnością ruchową: pomoce dydaktyczne, które służą pomocą przy prowadzeniu zajęć w przedszkolu – piłki, woreczki, tunele i inne przyrządy do zabaw ruchowych. Najwyższym trofeum Przedszkoliady jest przechodni puchar – co rok trafia do tej placówki, której reprezentanci zwyciężyli zawody.

– Celem przedsięwzięcia jest integracja dzieci w wieku 6 lat w ramach sportowego wydarzenia o ponadlokalnym zasięgu – mówi Dorota Kurkowska. – Konsekwentnie zapraszamy do udziału kolejne placówki z terenu miasta i gminy Chełmża – deklaruje dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 2.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *