Uzupełnienie dla tarczy. Samorząd gminy Czernikowo zdecydował o zwolnieniu z podatku od nieruchomości

Box2 Czernikowo Wiadomości
fot. Pixabay

Radni z Czernikowa zdecydowali się odpowiedzieć na pakiet rozwiązań, przygotowany przez rząd w ramach „tarczy antykryzysowej”. Na ostatniej sesji Rady Gminy przyjęto dwie uchwały, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli złapać oddech. Przygotowane rozwiązania to kropla w morzu potrzeb, ale mogą stanowić uzupełnienie rządowej pomocy.

Samorządy nie zyskały wielu możliwości wsparcia przedsiębiorców. Właściwie jedynym narzędziem, przyznanym przez rząd, jest możliwość podjęcia decyzji w sprawie podatku od nieruchomości. Gmina Czernikowo zdecydowała się skorzystać z przydzielonych uprawnień tak szybko, jak to było możliwe. W środę 29 kwietnia odbyła się sesja Rady Gminy, na której podjęto dwie istotne w tej kwestii uchwały. Włodarze podkreślają, że zaproponowane rozwiązania mają mieć charakter uzupełniający i rozszerzający w stosunku do pomocy rządowej.

REKLAMA

Zdajemy sobie sprawę, iż zaproponowane rozwiązania stanowią promil potrzeb w obecnej, niezwykle trudnej sytuacji. Władze samorządowe uznały jednak, że przedstawione narzędzia pomocowe pozwolą zwiększyć intensywność wsparcia i uzupełnić rządową „tarczę antykryzysową” – informuje Tomasz Krasicki, wójt gminy Czernikowo.

Pierwsza z przyjętych uchwał dotyczy zwolnienia z podatku od nieruchomości. Chodzi o grunty, budynki i budowle, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które znajdują się na terenie gminy Czernikowo. Ze zwolnienia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z negatywnymi konsekwencjami epidemii COVID-19. Samorząd precyzuje, że chodzi o przedsiębiorców działających w branży fryzjerskiej, kosmetycznej, gastronomicznej, rozrywkowej, hotelarskiej, sportowej, rekreacyjnej i rehabilitacyjnej. Takie rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy zmuszeni byli zamknąć swoje przedsiębiorstwa na czas epidemii. Zwolnienie obejmuje okres do 15 maja 2020 r.

Szacujemy, że z powodu zwolnienia z podatku od nieruchomości gminna kasa uszczupli się o ok. 50-60 tys. zł za kwartał – wyjaśnia Tomasz Krasicki.

Przedsiębiorcy z Czernikowa, których płynność finansowa uległa pogorszeniu, mają również możliwość przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości. Dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych, jednostek organizacyjnych i spółek termin ten został przedłużony do 30 września 2020 r. To propozycja dla tych przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni ograniczyć swoją działalność gospodarczą. Warunkiem zwolnienia z podatku od nieruchomości lub przedłużenia terminu jego płatności jest złożenie przez podatnika odpowiedniego wniosku z informacją o prowadzonej działalności gospodarczej (zwolnienie), oświadczenia o stratach (przedłużenie) oraz formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 (w obu przypadkach). Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca stracił z powodu epidemii, ale jego branży nie ma wśród wymienionych? Taki przedsiębiorca może złożyć niezależny wniosek do wójta z uzasadnieniem i przedłożeniem dokumentów finansowych, potwierdzających jego sytuację. 

Uchwały nie obejmują podatku od środków transportu, a branżę transportową kryzys także mocno dotknął. Z tego powodu zdecydowałem się umarzać taki podatek na indywidualne wnioski – tłumaczy Tomasz Krasicki.

Dokumenty można pobrać ze strony internetowej Urzędu Gminy. Należy je złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *