Uwaga! W regionie wykryto ognisko ptasiej grypy

Box1 Wiadomości

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pierwszy raz od kilku lat odnotowano pojawienie się ptasiej grypy. Chorobę wykryto na fermie indyków w powiecie grudziądzkim. Cała hodowla – 11 tys. sztuk – zostanie zlikwidowana.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz powołał w tej sprawie specjalny sztab kryzysowy.

REKLAMA

– Likwidowanych jest ok. 200 ton ptaków. Służby weterynaryjne cały czas też działają. Ostatni raz ptasia grypa w stadzie hodowlanym w naszym województwie została stwierdzona w 2017 r. Od tego czasu na fermach w Kujawsko-Pomorskiem nie było przypadków tej choroby – podaje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W wyniku podpisanego dziś rano przez wojewodę rozporządzenia, teren około 3 km od miejsca stwierdzenia ptasiej grypy określony został jako zapowietrzony. Za zagrożony uznany został z kolei obszar 10 km, obejmuje więc także część powiatów brodnickiego i wąbrzeskiego. Rolnicy w obszarze zapowietrzonym muszą przywiązać szczególną wagę do uniemożliwienia kontaktów swojego ptactwa z ptactwem z innych gospodarstw, a tym bardziej z dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego takich jak np. maty dezynfekujące.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *