Uwaga na oszustwa w sprawie czternastej emerytury. Seniorze, bądź czujny!

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega seniorów przed fałszywymi telefonami w sprawie czternastej emerytury. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane.

Do jednej z klientek ZUSu w kujawsko-pomorskim zadzwoniła oszustka podszywająca się pod pracownika zakładu. Oferowała ona pomoc przy wypełnieniu wniosku o przyznanie czternastej emerytury. Próbowała nakłonić emerytkę do podania swoich danych osobowych. Nie doszło jednak do tego, seniorka tłumaczyła to tym, iż sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która w momencie telefonowania była w pracy.

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie trzeba w sprawie “czternastek” składać i wypełniać żadnych dokumentów.

Pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Oszuści, podając się za pracownika ZUS, liczą na zaufanie seniora, by ukraść jego dane osobowe, dlatego osoby starsze powinny być ostrożne i nieufne w stosunku do osób, które kontaktują się z nimi telefonicznie. W razie wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, należy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa trzeba również niezwłocznie powiadomić policję.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.