Urząd Marszałkowski rozbłyśnie na zielono. Na znak solidarności z uchodźcami

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jutro budynek Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu rozbłyśnie na zielono. Stanie się tak na znak solidarności z ludźmi koczującymi w trudnych warunkach na granicy polsko-białoruskiej. Pod koniec października sejmik województwa przyjął stosowne stanowisko w tej sprawie.

 Akcję “Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie” zainicjowały organizacje pozarządowe, które zaapelowały o jej poparcie do polskich samorządów. Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego 25 października odpowiedział przyjęciem stanowiska, będącego protestem przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu uchodźców.

REKLAMA

– W związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy stanęliśmy przed jednym z najtrudniejszych wyzwań w historii III RP, które ma wydźwięk moralno-etyczny, nie tylko polityczny. Dziennie straż graniczna notuje już ponad kilkaset prób przedostania się na terytorium Polski. Eskalacja tego zjawiska jest bezdyskusyjna. Przemytem ludzi zajmują się także międzynarodowe grupy przestępcze. Dochodzi do kolejnych zgonów w przygranicznych lasach, a w świat płyną kolejne obrazy pokazujące marznące i wycieńczone kobiety i dzieci – czytamy w stanowisku sejmiku.

Zdaniem sejmiku stosunek władz do kwestii uchodźców jest niewłaściwy.

– Nie wolno czynić zła w imię dobra, nie wolno stosować prawa, które jest sprzeczne z Konwencją Genewską. W związku z tym apelujemy do rządzących o dopuszczenie do potrzebujących znajdujących się w strefie objętej stanem wyjątkowym pomocy humanitarnej i medycznej. Apelujemy również o to, by media miały możliwość relacjonowania opinii publicznej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Niezbędne jest również dopuszczenie do strefy objętej stanem wyjątkowym przedstawicieli agencji Frontex oraz umożliwienie uchodźcom składania wniosków o azyl – brzmi treść stanowiska.

Jutro (13 października) na znak solidarności z uchodźcami, budynek Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zostanie podświetlony na zielono.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *