Urząd, biblioteka, CHOK – jak działają chełmżyńskie instytucje?

Box2 Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii i ograniczeniem działalności instytucji publicznych, w tym szkół, teatrów, czy urzędów, mieszkańcy całego kraju nauczyć się muszą funkcjonowania według nowych zasad. W Chełmży, podobnie jak w wielu innych miastach, interesanci, chcący skontaktować się z urzędem lub jego jednostkami organizacyjnymi, zachęcani są do kontaktu telefonicznego, elektronicznego lub za pośrednictwem poczty.

Ograniczenia w bezpośrednim kontakcie z urzędnikami nie są jednak całkowite. Od 18 marca Urząd Miasta Chełmża obsługuje interesantów w tymczasowym oknie podawczym, mieszczącym się w Dużym Ratuszu. Czynne jest ono codziennie, w godzinach od 9:00 do 13:00. Władze miasta proszą, aby w razie potrzeby kontaktować się drogą pocztową, telefoniczną lub e-mail. Numery telefonów i adresy mailowe do urzędników znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Miasta. Znajduje się tam także numer, pod którym można uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną. W przypadku konieczności uiszczenia opłat oraz podatków lokalnych, zalecane jest dokonywanie tego za pomocą przelewów. Ograniczenia nie oznaczają jednak, że urząd nie pracuje – przez jego pracowników cały czas wykonywane są ich obowiązki. W związku z zaistniałą sytuacją, burmistrz Jerzy Czerwiński wystosował apel, który dostępny jest na Facebookowym profilu miasta.

REKLAMA

– Chciałbym poinformować, że wszyscy pracownicy Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych wykonują szereg zadań, wynikających z rozporządzeń władz centralnych i wojewódzkich, ale również wiele takich, które są naszymi wewnętrznymi działaniami, podjętymi aby przez ten szczególny okres przejść, z zachowaniem naszego zdrowia i życia – podkreślał. – Nasza strona internetowa jest pełna ważnych numerów. Zarówno infolinii, która jest ogólnodostępna dla ludzi chorych lub zagrożonych, ale również numerami telefonów naszego, toruńskiego sanepidu, który udziela bezpośrednio informacji wszystkim osobom, które znajdują się w sytuacji związanej z koronawirusem. 

Zawieszone zostało cotygodniowe przyjmowanie przez burmistrza interesantów, które zwyczajowo odbywało się we wtorki. Skontaktować się z burmistrzem można tylko w sprawach niecierpiących zwłoki. Wymagane jest jednak wcześniejsze umówienie się i uzgodnienie terminu telefonicznie, pod nr (56) 675 22 91 wew. 30. 

Odwołane zostały wszelkie wydarzenia sportowe i kulturalne. Oznacza to, że w najbliższym czasie nie będzie możliwości pójścia na koncert, czy obejrzenia meczu. Zamknięte pozostają obiekty sportowe oraz place zabaw. Do odwołania nieczynne pozostają hala sportowa, pływalnia kryta, stadion miejski oraz boiska orlik. Również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, Filia dla Dzieci i Młodzieży oraz Chełmżyński Ośrodek Kultury pozostają nieczynne dla czytelników i użytkowników. Przypominamy, że wprowadzone w całym kraju obostrzenia, zabraniają spotykać się grupom większym niż dwie osoby, a opuścić miejsce zamieszkania można tylko w przypadkach, kiedy jest to konieczne. 

– Chcę zaapelować do państwa, że jeżeli będziemy lekceważyć nałożone rygory, to sami sobie wzajemnie zaszkodzimy. Chcę zaapelować do ludzi młodych: jesteście zdecydowanie mniej zagrożeni chorobą, ale jesteście nosicielami; przez zwykłą solidarność pokoleniową, przez szacunek dla waszych rodziców i dziadków, powinniście podporządkować się wszystkim tym zasadom, które mówią, żeby unikać kontaktu z ludźmi – nawoływał burmistrz Jerzy Czerwiński.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *