Unijne pożyczki dla przedsiębiorców

Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Koronawirus dał się we znaki przedsiębiorcom w całej Polsce. Wielu z nich myśli jednak o dalszym rozwoju firm, co nierzadko wiąże się z zaciągnięciem pożyczek. Z pomocą wychodzi Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy.

Interesantom wspomnianej marszałkowskiej spółki nadal są świadczone usługi – niezależnie, czy pożyczkę już wzięli, czy dopiero ją rozważają i przygotowują wnioski. Sytuacja gospodarcza jest wobec stanu epidemii niepewna. Wielu przedsiębiorców jest jednak zainteresowanych pożyczkami na rozwój i inwestycje, a także pożyczkami obrotowymi. Do KPFP trafiają nawet pytania o pożyczki na uruchomienie działalności gospodarczej. Wyraźnie widać, że mimo trudnych czasów, prowadzący biznesy nie chcą stać w miejscu i bezczynnie patrzeć na rozwój sytuacji. Zamiast tego, biorą sprawy w swoje ręce i myślą o dalszych inwestycjach.

REKLAMA

Osobisty kontakt z pracownikami Funduszu jest obecnie niemożliwy. 16 marca zamknięte zostały biura, a wszystkie zaplanowanie dyżury poza siedzibą główną KPFP zostały odwołane, na co wpływ miały względy bezpieczeństwa. Pracownicy pozostają do dyspozycji zainteresowanych za pośrednictwem mailowym i telefonicznym. Dane kontaktowe do poszczególnych działów KPFP dostępne są na stronie internetowej kpfp.org.pl oraz w mediach społecznościowych spółki.

Od 16 marca wpłynęło już ponad dwadzieścia wniosków. Można je obecnie składać za pomocą poczty tradycyjnej lub pozostawiając w siedzibie spółki przy ul. Sienkiewicza 38 w Toruniu, korzystając ze specjalnie do tego przygotowanej wrzutni na dokumenty.

Firmy, które zdecydowały się je złożyć jeszcze przed wybuchem epidemii, nie wycofują się z podjętej decyzji. Co więcej, podpisywane są również nowe umowy pożyczkowe. Odbywa się to z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

W związku z obecną sytuacją, w firmach mogą pojawić się nowe potrzeby inwestycyjne. Zakup maszyn do produkcji artykułów sanitarnych, tworzenie aplikacji i sklepu internetowego pozwalających na zdalne wykonywanie usług czy nabycie samochodu służącego do dostaw produktów do domu klienta – to tylko niektóre, z możliwych, nieprzewidzianych wydatków przedsiębiorstw. W ofercie KPFP znajdują się udzielane bez prowizji pożyczki finansowane z funduszy unijnych, które mogą pokryć koszty m.in. właśnie takich inwestycji.

Te z firm, które działają krócej niż pięć lat, mogą skorzystać z mikropożyczki do nawet 100 tys. zł, z oprocentowaniem od 0,94 proc., natomiast te, których staż liczy sobie więcej lat – małą lub dużą pożyczkę z premią – do 1 mln zł, z oprocentowaniem na poziomie od 0,5 proc.. Przedsiębiorcy, którzy potrzebują pieniędzy na zakup surowców, czy wynagrodzenia dla pracowników, mają możliwość wzięcia pożyczki obrotowej do 150 tys. zł, z oprocentowaniem mieszczącym się w przedziale 2,44 proc.–2,84 proc. Z kolei ci, którzy dopiero chcą założyć własną firmę, mogą dostać do 50 tys. zł, z oprocentowaniem na poziomie 0,5 proc.

Dodatkowe informacje, a także regulamin i formularze dostępne są na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, który jest spółką samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.