Udekorować Wielkanoc. Tak do świąt przygotowywały się członkinie KGW Papowo Biskupie

Box2 Powiat chełmiński
Tak do Wielkanocy przygotowywały się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Papowie Biskupim. (fot. nadesłane)

Trwa drugi dzień świąt wielkanocnych. To najważniejsze chrześcijańskie święto poza głębokim przesłaniem religijnym ma też swój wymiar obyczajowy. Przez lata obrosło rozmaitymi tradycjami, zwłaszcza ludowymi. Na wielkanocnym stole chętnie stawiamy pisanki i zajączki, a także świąteczne potrawy: mazurka, białą kiełbasę i żurek. Koło Gospodyń Wiejskich w Papowie Biskupim zorganizowało wielkanocne warsztaty i pokazy kulinarne, które pozwoliły paniom wspólnie przygotować się do obchodów tego święta w gronie rodzinnym.

Warsztaty tworzenia dekoracji wielkanocnych zorganizowano 1 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim.

REKLAMA

– Warsztaty wielkanocne okazały się niezwykle owocnym czasem, spędzonym w bardzo twórczy sposób i w miłej atmosferze. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich uczyły się zdobienia jaj styropianowych wstążkami, cekinami, szycia kurek i zajączków z dzianiny oraz wykonywania ozdób na szydełku – opisuje Irena Modliborska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury.

W warsztatach wykonywania wielkanocnych dekoracji wzięło udział około 30 pań. Zajęcia prowadziła instruktorka Iwona Chmarzyńska.
Kilka dni później członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Papowie Biskupim mogły zaprezentować swój kucharski kunszt z okazji „Wielkanocnych pokazów kulinarnych”. O tym, jak znakomitymi kucharkami są gospodynie z Papowa Biskupiego, mogli przekonać się przedstawiciele Urzędu Gminy – na degustację zostali zaproszeni sekretarz gminy Dariusz Śliwiński oraz skarbnik Anna Kowalska. Okazuje się, że panie z KGW potrafią w kuchni śmiało eksperymentować – nie ograniczyły się jedynie do przygotowywania tradycyjnych, wielkanocnych dań.

– Chciałyśmy wypróbować nowe przepisy na potrawy, które mogą się pojawić na świątecznym stole – pasztet drobiowy z sosem chrzanowym, zupę chrzanową, karkówkę w coli oraz swojski chlebek i mazurka – relacjonują członkinie KGW w Papowie Biskupim.

Działalność Koła można śledzić na Facebooku: Koło Gospodyń Wiejskich Gminy Papowo Biskupie.

Także w Gminnym Ośrodku Kultury aktywnie przygotowywano się do Wielkanocy. GOK włączył się w organizację gminnej edycji skierowanego do dzieci i młodzieży konkursu na najpiękniejszą pisankę i kartkę wielkanocną. Wyróżnione prace zostały pokazane na specjalnej wystawie w siedzibie GOK-u, a później wzięły udział w rywalizacji na szczeblu powiatowym. Rozstrzygnięcie nastąpiło 14 kwietnia w Kinoteatrze „Rondo” w Chełmnie.

XXI Regionalny Konkurs Plastyczny „Na najpiękniejszą pisankę i kartkę wielkanocną” zorganizowały wspólnie Chełmiński Dom Kultury i Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Celem konkursu jest propagowanie lokalnego i narodowego folkloru poprzez popularyzację twórczości własnej związanej z tematyką Wielkanocy, a także kultywowanie tradycji związanych z obchodami tego święta. Wśród deklarowanych przez organizatorów konkursu celów jest też „ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej”. Z długiej listy laureatów – od przedszkolaków po nastolatków – wynika jednak, że na szczęście tradycje wielkanocne wciąż mają się dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *