Uczniowie z gminy Łysomice sprzątali świat. “Śmieci w lasach jest coraz mniej”

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. nadesłane

Worki na śmieci i rękawiczki jednorazowe zapewnia Urząd Gminy Łysomice, ale do zaangażowania w akcję sprzątania świata dzieci namawiać nie trzeba. Najmłodsi doskonale wiedzą, jak ważna jest troska o planetę i swoją postawą dają przykład godny naśladowania. Także dorosłym.

To już 27. edycja ogólnopolskiej akcji sprzątania świata, organizowanej na całym świecie pod koniec września. Każdego roku uczestniczą w niej także szkoły z terenu gminy Łysomice, propagując postawy proekologiczne i tym samym edukując lokalną społeczność, jak ważna jest troska o planetę. W tym roku hasłem przewodnim jest „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

REKLAMA

My ze swojej strony zapewniamy dzieciom rękawiczki jednorazowe, worki na śmieci i pomoc organizacyjną. Tak wyposażeni uczniowie ruszają wraz z nauczycielami w teren i wspólnymi siłami zbierają śmieci – tłumaczy Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Do akcji sprzątania świata włączyły się w tym roku szkoły podstawowe w Łysomicach, Turznie, Świerczynkach i Ostaszewie. Dzieci, zanim wyjdą w teren, mają okazję dowiedzieć się, czym jest recykling, jak prawidłowo segregować śmieci oraz w jaki sposób można ograniczać produkcję odpadów. Nauczyciele organizują dla nich nie tylko pogadanki, ale także edukacyjne konkursy. Polegają one np. na tworzeniu z odpadów przedmiotów codziennego użytku. W tym celu można wykorzystać chociażby plastikowe butelki czy makulaturę.

Świadomość dzieci w zakresie segregacji odpadów i ekologicznego trybu życia jest bardzo duża. Mogę śmiało powiedzieć, że często to właśnie dzieci wiedzą więcej niż dorośli – opisuje Dorota Suchecka, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Świerczynkach.

Uczniowie przed samym wyjściem na sprzątanie świata przestrzegani są także, w jaki sposób zbierać odpady, żeby było to bezpieczne. Mali ekolodzy są bardzo zaangażowani w swoje zadanie.

Nasza szkoła przy akcji sprzątania świata współpracuje z leśnictwem Olek. Idziemy do pobliskich lasów i to właśnie tam sprzątamy. Dzieci w tym roku, z racji na obostrzenia epidemiczne, podzielone były na grupy. Po wszystkim leśnicy organizują dla dzieci ognisko z kiełbaskami – opowiada Dorota Suchecka. – W tym roku wysnuliśmy wniosek, że śmieci w lesie jest coraz mniej.

Nauczyciele z gminy Łysomice zgodnie potwierdzają, że to efekt działań edukacyjnych w zakresie ekologii i mają nadzieję, że tendencja utrzyma się również w przyszłym roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *