Uczniowie z Cierpic i Małej Nieszawki otrzymali 30 laptopów w ramach “Zdalnej Szkoły”

Box2 Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

186 mln zł – taką kwotę przeznaczył rząd na walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów w ramach projektu „Zdalna Szkoła”. Od początku kwietnia samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na laptopy dla uczniów, z czego skorzystała już gmina Wielka Nieszawka, która zakupiła nowy sprzęt.

Łącznie 30 laptopów trafiło do uczniów szkół podstawowych w Cierpicach i Małej Nieszawce. Dzięki temu wielu z nich uniknie kłopotów, jakie mogłyby wiązać się z wykluczeniem cyfrowym w kontekście obowiązkowej zdalnej nauki. Sprzęt przekazano przede wszystkim dla tych, którzy byli najbardziej narażeni na utrudnienia wynikające z ograniczeń technologicznych. 

REKLAMA

– Dyrektorzy szkół zlecili wychowawcom rozpoznanie potrzeb uczniów w związku z kształceniem na odległość. Dane zostały zebrane i szkoły podały nam liczbę laptopów do zakupienia. Laptopy otrzymali uczniowie najbardziej potrzebujący, którzy zgłosili się w wyznaczonym terminie. Sprzęt trafił głównie do rodzin wielodzietnych – mówi Ewa Kucharska, kierownik Referatu Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji w Urzędzie Gminy Wielka Nieszawka.

I tak w zeszłym tygodniu 17 laptopów przekazanych zostało w ręce uczniów szkoły w Cierpicach, a pozostałe 13 – do placówki w Małej Nieszawce. Ich łączny koszt sięgnął 60 tys. zł – tyle, ile udało się uzyskać z projektu „Zdalna Szkoła”.

– Zgłaszają się kolejni rodzice, którzy dopiero usłyszeli o tym programie i wcześniej tego zapotrzebowania nie zgłaszali – zaznacza Ewa Kucharska. – Cenę laptopów determinowały minimalne wymagania, jakie musiały spełniać. Sprzęt jest jednak dzięki temu jakościowy.

Laptopy przekazane zostały na zasadzie użyczenia na czas trwania zdalnego nauczania. Kiedy już uczniowie wrócą do szkół fizycznie, sprzęt zasili placówki i będzie mógł być użytkowany w codziennych zajęciach. 

– Znajdzie się na stanie szkół i będzie wykorzystywany do prowadzenia lekcji, być może zajęć komputerowych. Na pewno się nie zmarnuje – przekonuje kierownik referatu. 

30 sztuk laptopów nie jest jednak w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania. Wciąż są uczniowie, którym taka pomoc mogłaby być bardzo przydatna w procesie przyswajania wiedzy i mogliby dzięki temu uniknąć ewentualnych zaległości w znajomości przerabianego materiału. Dlatego gmina szuka sposobów na pozyskanie środków na kolejne laptopy.

– Jeżeli pojawią się kolejne programy rządowe, czy jakiekolwiek inne możliwości pozyskania sprzętu komputerowego, to gmina będzie się o nie starała – zapewnia Ewa Kucharska. 

Dodatkowo Szkoła Podstawowa w Małej Nieszawce udostępniła swoje używane komputery tym rodzicom, którzy zgłosili zapotrzebowanie po wyznaczonym czasie. 

– Wiem, że ta sytuacja dla uczniów jest trudna, ale nie możecie się poddawać. Rok szkolny i etap nauki nie został przerwany, a jedynie przybrał inną formę. W tym trudnym czasie musicie zachować hart ducha i podjąć wysiłek, aby w formie zdalnej szkoły dalej kontynuować swoją edukację. Z drugiej strony macie teraz sposobność rozwijania swoich pasji, zainteresowań, przeczytania ciekawej książki, nabycia nowych umiejętności. Nie zapominajcie też o codziennej dawce aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu. 

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy z Was posiada własny komputer, przy pomocy którego mógłby bez przeszkód kontynuować naukę w warunkach domowych. Dlatego postaraliśmy się o pozyskanie środków na zakup laptopów przeznaczonych do kształcenia na odległość. Przekazałem w Wasze ręce ten sprzęt, z przekonaniem, że wesprze Was na ścieżce zdobywania wiedzy i umiejętności jej wykorzystania. Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na pomoc i życzliwość Waszych nauczycieli, dyrekcji szkoły i władz samorządowych – dodaje wójt Krzysztof Czarnecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *