Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Rolnicy w dalszym ciągu mogą je nabyć

Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Wszystko wskazuje na to, że rolników czeka bardzo ciężki sezon. Doraźnym zabezpieczeniem ich interesów mogą być ubezpieczenia upraw z dopłatą do składek z budżetu państwa. Większość ubezpieczycieli zakończyła już sprzedaż tego typu ubezpieczeń. Jednym z wyjątków na pewno jest TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych to polska marka, która powstała w 2003 r. Od tamtego czasu nieustannie pnie się w górę. W 2019 r. otrzymało nagrodę Komisji Nadzoru Finansowego. Jednym z obszarów działalności ubezpieczeniowej, w którym zaczyna się specjalizować TUZ Ubezpieczenia, są ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Ubezpieczenia dotowane z budżetu państwa sprzedawane są we współpracy z Agencją Ubezpieczeń Rolnych AUROL z Torunia.

REKLAMA

Tylko siedmiu ubezpieczycieli na rynku oferuje ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatą do składki z budżetu państwa. Nasza agencja sprzedaje takie ubezpieczenia dla TUZ Ubezpieczenia – informuje Aneta Lewandowska, prezes zarządu agencji AUROL w Toruniu.

Dopłaty do składek producentów rolnych z budżetu państwa stosowane są w przypadku ubezpieczenia produkcji roślinnej (uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) i produkcji zwierzęcej (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń).

Oferujemy rolnikom możliwość ubezpieczenia upraw od pięciu ryzyk podstawowych, obejmujących grad, powódź, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, suszę oraz pakiet pięciu ryzyk dobrowolnych, do których należą huragan, deszcz nawalny, piorun, obsunięcie się ziemi i lawiny. Zapewniamy również ochronę zwierząt gospodarskich, ubezpieczając od ryzyka padnięcia i uboju z konieczności oraz od następstw zdarzeń losowych – tłumaczy Aneta Lewandowska. – Dopełnieniem naszej oferty jest możliwość rozszerzenia ochrony o klauzulę ogniową. To nasza odpowiedź na potrzeby rynku. Wiemy, że jest to ryzyko, o które rolnicy pytają. Ryzyko ognia nie wchodzi jednak w pakiet ryzyk dotowanych z budżetu państwa.

Ubezpieczenia z dopłatą z budżetu państwa polegają na tym, że rolnik opłaca tylko część składki należnej ubezpieczycielowi (standardowo 35 proc.). Druga część składki (standardowo 65 proc.) jest dopłacana ubezpieczycielowi ze środków publicznych. Ważne jest, aby rolnik ubezpieczył co najmniej 50 proc. powierzchni swoich upraw od przynajmniej jednego ryzyka podstawowego. Tylko w takim wypadku otrzyma pełną pomoc z budżetu państwa.

Rolnicy, którzy nie posiadają ubezpieczenia na co najmniej połowę swojej powierzchni upraw, w przypadku klęski żywiołowej otrzymują pomoc od państwa pomniejszoną o połowę – ostrzega Aneta Lewandowska.

W tym roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewniło 500 mln zł dopłaty do składek ubezpieczeniowych dla rolników. To mniej o ok. 150 mln zł niż w zeszłym roku. Zainteresowanie rolników ochroną ubezpieczeniową jest natomiast znacznie większe niż w poprzednich latach. Okazuje się, że większość ubezpieczycieli, dzieląc posiadane limity na sezon wiosenny i jesienny, zakończyła już sprzedaż wiosenną ubezpieczeń upraw z dopłatami z budżetu państwa. TUZ Ubezpieczenia, we współpracy z agencją AUROL, cały czas oferuje takie pokrycie dla chętnych rolników.

Zakończyliśmy sprzedaż ubezpieczeń owoców, krzewów owocowych, truskawek oraz ryzyka suszy. Otwarci jesteśmy z kolei na szeroko rozumiane zboża, również grykę, mieszanki i kukurydzę oraz rośliny okopowe i rzepak – wymienia Aneta Lewandowska.

Oferta TUZ Ubezpieczenia i agencji AUROL kierowana jest do całego spectrum gospodarstw rolnych. Umowa ubezpieczeniowa może być zawierana z producentami rolnymi, którzy prowadzą produkcję rolną we własnym lub dzierżawionym gospodarstwie rolnym. W obecnej sytuacji epidemicznej zostały przygotowane dla klientów specjalne udogodnienia, dzięki którym mogą oni kupić ubezpieczenie z zachowaniem obostrzeń dystansu społecznego. Wycena ubezpieczeniowa przygotowywana jest w oparciu o indywidualne rozwiązania. Umowę można zaakceptować drogą mailową i przesłać do agenta za pośrednictwem mediów elektronicznych. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *