Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża już jutro

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Już w najbliższą sobotę w Zelgnie odbędzie się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża „Bociani Raj”. Koła rywalizować będą m.in. w konkursie na najlepszą potrawę. Chętni będą mogli nie tylko spróbować tradycyjnych specjałów, ale też dowiedzieć się, jak samemu można je przygotować. W planie imprezy znalazły się również występy muzyczne. Co jeszcze będzie się działo?

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża planowo potrwa 3 godziny. Uroczyste otwarcie imprezy ma się odbyć o godz. 14.00. Pierwszym punktem wydarzenia będzie prezentacja konkursowych potraw, przygotowanych przez KGW. Później zebrani będą mogli wsłuchać się w występ Orkiestry Dętej Zławieś Wielka. Potem przyjdzie czas na kolejną konkurencję – „Pokaż swoją miejscowość, sołectwo”. Odbędzie się też podsumowanie trwającej od miesięcy gminnej akcji kulinarnej „Gotowanie na Ekranie”, a także podsumowanie samego Turnieju „Bociani Raj”. Drugą część imprezy uświetni dwuczęściowy koncert zespołu Polskie Kwiaty.

REKLAMA

Konkurs powstał z myślą o kultywowaniu lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego, a także samej aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkanie będzie okazją do wymiany kulinarnych doświadczeń i przepisów na poszczególne potrawy.

W konkursie kulinarnym oceniane będą smak, oryginalność, dobór przypraw oraz estetyka potraw. Koła będą musiały poradzić sobie w następujących kategoriach: chleb na zakwasie, potrawa z kaszy lub mąki, potrawa z drobiu, drożdżówka tradycyjna. Drugi z konkursów polegał będzie na zaprezentowaniu swojej miejscowości lub sołectwa za pomocą wystawy. Tutaj szczególnie cenione będą takie aspekty jak związek z regionem, pasje mieszkańców, zdjęcia infrastruktury społecznej oraz elementy dekoracyjne, logotypy czy kroniki. Każde z uczestniczących KGW mogło zgłosić po jednej potrawie w każdej kategorii oraz jedną wystawę prezentującą miejscowość lub sołectwo, z którego pochodzi. Zwycięzców wyłoni specjalnie powołana komisja konkursowa. 

Po rozstrzygnięciu konkursu przyjdzie czas na degustację potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Te wcześniej musiały dostarczyć przepisy swoich dań. Dzięki temu, przy okazji konkursu wydany zostanie okolicznościowy folder zawierający właśnie przepisy na potrawy od KGW. Zgromadzona tego dnia publiczność będzie więc mogła nie tylko spróbować tradycyjnych specjałów, ale też dowiedzieć się, jak samemu można je przyrządzić. Przy okazji będzie też możliwość bliższego zapoznania się z historią poszczególnych miejscowości z terenu gminy, dzięki prezentacjom w ramach turnieju. 

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża „Bociani Raj” odbędzie się w sobotę 25 września w sali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej w Zelgnie. Jest współfinansowany w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Organizatorami Turnieju są powiat toruński, gmina Chełmża, Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, Szkoła Podstawowa w Zelgnie oraz Biblioteka Samorządowa w Zelgnie. Koordynatorką projektu jest wiceprzewodnicząca Rady Gminy Stanisława Stasieczek. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *