Trzej Królowie zawitają do Chełmży i Torunia [PROGRAM]

Box2 Chełmża Kultura Wiadomości
Fot. A. Zakrzewski / Urząd Miasta Torunia

W niedzielę 6 stycznia w regionie przejdą tradycyjne Orszaki Trzech Króli. Zarówno w Chełmży, jak i w Toruniu, głównemu pochodowi towarzyszyć będą koncerty kolęd. Na toruńskim Rynku Nowomiejskim zaprezentowane zostaną również bożonarodzeniowe szopki w stylu hiszpańskim.

W Chełmży Orszak Trzech Króli wyruszy z Targowiska Miejskiego o godz. 14.30. Barwny korowód przejdzie ulicami ks. P. Skargi, Sienkiewicza, Sikorskiego, Rynek, ul. Chełmińską i Tumską. Tam, w Bazylice konkatedralnej Świętej Trójcy odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Św. Cecylia oraz Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej.

REKLAMA

Moc atrakcji tego dnia czeka również na mieszkańców Torunia. O godz. 11 w Katedrze śś. Janów odbędzie się Msza Św. pod przewodnictwem Biskupia Diecezji Toruńskiej, a w samo południe, pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, Trzej Królowie formować będą swoje orszaki: Kacper Orszak Europejski, Melchior Orszak Azjatycki, a Baltazar Orszak Afrykański. Postacie te nawiązywać będą do hiszpańskich „gigantes”.

– Kolorowe Orszaki będą formować się w różnych miejscach obok pomnika Kopernika: czerwony Orszak Europejski od strony Ratusza, zielony Orszak Azjatycki od ul. Różanej, a niebieski Orszak Afrykański od strony ul. Żeglarskiej – zapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Akcentów z Półwyspu Iberyjskiego będzie więcej – na Rynku Nowomiejskim będzie można podziwiać wystawę „belenes de Navidad”, czyli wykonane w stylu hiszpańskim bożonarodzeniowe szopki. Na pobliskiej scenie, w tradycyjnych jasełkach, zaprezentują się uczniowie Szkoły Podstawowej w Grębocinie oraz zespół „Synowie”.

Zwieńczeniem pochodu będzie koncert kolęd w wykonaniu Mateusza Ziółko, zwycięzcy III edycji programu “The Voice of Poland” oraz X edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Fot. oficjalna strona artysty

W trakcie Orszaku Trzech Króli zorganizowany zostanie konkurs „Foto-O!rszak” dla grup. Do wygrania jest wycieczka-niespodzianka, ufundowana przez Prezydenta Michała Zaleskiego. Jak można powalczyć o nagrodę?

Wystarczy 6 stycznia 2019 roku pojawić się grupą na Orszaku Trzech Króli i zrobić wspólne zdjęcie podczas barwnej parady – oczywiście mając na sobie jasełkowe przebrania. Liczy się przede wszystkim kreatywność!

– Zdjęcie lub zestaw zdjęć należy przesyłać na adres e-mail konkurs@tak.torun.pl, w temacie wiadomości wpisując „Konkurs – Foto-O!rszak”. Zdjęcia powinny być w oryginalnej rozdzielczości, bez podpisu na zdjęciu, czy jakiegokolwiek znaku wodnego. – podkreśla Marcelina Jarmolińska, koordynatorka projektu.

W treści wiadomości należy podać dane kontaktowe (nazwa szkoły, klasa bądź nazwa grupy widocznej na zdjęciu, imię nazwisko dorosłej osoby zgłaszającej grupę do konkursu, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail).

Zdjęcia przesyłać można do niedzieli (13.01). Ogłoszenie zwycięzców nastąpi w środę (16.01) na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Grupa laureatów zostanie także poinformowana o wyróżnieniu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *