Trwają zapisy na XV Festiwal Twórczości Ludowej im. Edwarda Nowaka w Dobrzejewicach

Box1 Obrowo
Fot. nadesłane

Polska muzyka ludowa wraca pod strzechy i zyskuje wielu miłośników. Mieszkańcy regionu będą ją mogli podziwiać już 7 czerwca w hali sportowej Zespołu Szkół w Dobrzejewicach, gdzie zainaugurowana zostanie 15. edycja Festiwalu Twórczości Ludowej im. Edwarda Nowaka. Zapisy do udziału w przeglądzie trwają.

Wydarzenie dedykowane jest wszystkim zespołom artystycznym z terenu powiatu toruńskiego i gmin sąsiadujących. Na scenie zaprezentuje się kilkanaście grup folkowych.

REKLAMA

– Nasz festiwal, poza propagowaniem kultury i sztuki, niesie za sobą także wartości edukacyjne – mówi Janusz Iwański, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzejewicach. – Zależy nam, by pokazać to, co na wsi jest ważne – tradycję, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Przegląd nie bez przyczyny organizowany jest właśnie w szkole.

Festiwal Twórczości Ludowej im. Edwarda Nowaka rozpocznie się o godz. 10.00. Tradycyjnie zainauguruje go złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów pod pomnikiem patrona wydarzenia. Zmarły w 2005 r. Edward Nowak, mieszkaniec gminy Obrowo, był założycielem zespołu tanecznego i gminnej orkiestry dętej, która funkcjonuje do dziś. Po oficjalnym przywitaniu gości szkołą zawładnie muzyka i sztuka.

Artyści, którzy zaprezentują swoją twórczość, otrzymają pamiątkowe statuetki i podziękowania. Na najlepszych czekają zaś nagrody w postaci drobnego sprzętu AGD.

Zgłoszenia do udziału w festiwalu przyjmowane są do piątku 31 maja. Kto może się zgłosić?

Wydarzenie podzielone zostało na cztery kategorie: teatry i kabarety, zespoły wokalno-ludowe, instrumentalne i soliści, zespoły taneczne oraz wystawa rękodzieła twórców ludowych.

Zgłoszenia przyjmowane są w Zespole Szkół w Dobrzejewicach, elektronicznie: zs@dobrzejewice.pl lub pod nr tel.: 530 923 559.

W tym roku festiwal obchodzić będzie swój jubileusz. A jak wyglądały jego początki?

Pomysłodawcą całego wydarzenia był dyrektor placówki w Dobrzejewicach. Przeprowadzenie w 2005 r. pierwszej edycji możliwe było dzięki uzyskaniu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

– Pierwszą edycję zorganizowaliśmy w sobotę, w godzinach popołudniowych – wspomina dyrektor Janusz Iwański. – Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W przygotowania włożyliśmy wiele pracy. Sala gimnastyczna zamieniła się w wielką stodołę, do której zwieźliśmy mnóstwo snopów siana. Sukces całego przedsięwzięcia dał nam motywację do organizowania kolejnych edycji i tak działamy do dziś. Robimy to dla mieszkańców, którzy po każdym spotkaniu, żegnając się, mówią: do zobaczenia za rok.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa rękodzieła lokalnych artystów. Nie zabraknie rzeźbiarzy, malarzy oraz hafciarek.

Organizacja 15. Festiwalu Twórczości Ludowej im. Edwarda Nowaka możliwa jest dzięki wsparciu Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego, wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego oraz Stowarzyszenia WSKO „Edukacja i Przyszłość” z Brąchnówka. Regulamin wydarzenia oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie www.obrowo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *