Trwają prace nad przebudową remizy OSP w Liciszewach

Box2 Czernikowo Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Mieszkańcy miejscowości Liciszewy w gminie Czernikowo doczekają się własnej świetlicy wiejskiej. Stara remiza OSP została już rozebrana i w chwili obecnej trwają prace murarskie. Budynek zostanie oddany do użytku najpóźniej pod koniec października, a jego adaptacja pochłonie łącznie ponad 1 mln zł. 

Na początku grudnia zeszłego roku gmina Czernikowo ogłosiła przetarg na wykonanie zadania pn. „Przebudowa remizy OSP w Liciszewach i jej adaptacja na świetlicę wiejską”. Umowę z wykonawcą podpisano 25 stycznia 2021 r., a teren budowy przekazano 1 marca i roboty modernizacyjne ruszyły pełną parą. Projekt konstrukcyjny zakłada przede wszystkim rozbiórkę istniejącego budynku remizy. Do tej pory zebrania wiejskie i zabawy dla lokalnej społeczności odbywały się właśnie w remizie, jednak jej stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie. Powstająca świetlica wiejska będzie budynkiem parterowym o łącznej powierzchni 200 m2. Firma budowlana, która podjęła się realizacji inwestycji, ma za zadanie wykonanie nowych fundamentów w konstrukcji ław żelbetowych, wymurowanie ścian nośnych przyziemia oraz wykonanie więźby dachowej o konstrukcji kratownicowej z pokryciem z blachodachówki. Budynek świetlicowy zostanie nakryty dachem dwuspadowym. Pojawią się schody zewnętrzne i podjazd dla niepełnosprawnych, nowe kominy, elewacje, posadzki, ściany i sufity oraz stolarka okienna i drzwiowa. Wykonawca zadba także o instalacje: elektryczną, oświetleniową, odgromową i uziemienia, sanitarną, wodociągową, wentylacyjną i klimatyzacyjną. Co istotne, budynek będzie ekologiczny.

REKLAMA

– Projekt zakłada zainstalowanie w budynku pomp ciepła w technologii powietrze-woda oraz paneli fotowoltaicznych, co pozwoli znacznie obniżyć zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, także jej koszty – tłumaczy Mariusz Robakowski, inspektor nadzoru.

Do wykończenia elewacji wykorzystane zostaną tynk elewacyjny mineralny, tynk mozaikowy oraz panele elewacyjne drewnopodobne. Wykonawca zadba także o zagospodarowanie terenu – w planach jest m.in. odnowienie trawników oraz zamontowanie nowego ogrodzenia. 

Co udało się zrealizować do tej pory?

– Roboty rozbiórkowe zostały wykonane, częściowo wyburzyliśmy dawny budynek remizy OSP. W chwili obecnej trwają prace murarskie – mówi Mariusz Robakowski. – Prace przebiegają sprawnie, lekkie opóźnienia wynikają z utrudnionej dostępności materiałów, ale wykonawca zapewnia nas, że wszystkie roboty zostaną wykonane w terminie.

Zadanie pochłonie łącznie ponad 1 mln zł. Świetlica wiejska zostanie oddana do użytku mieszkańców wsi Liciszewo do końca października. Zadanie dofinansowywane jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *