Trwają prace modernizacyjne w Szkole Podstawowej w Ostaszewie

Łysomice Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Wraz z pierwszym dzwonkiem szkoła zyska nowy łącznik. W nim znajdzie się pięć dodatkowych klas lekcyjnych. Wkrótce też zakończą się prace budowlane w sali gimnastycznej. Jak przebiega modernizacja ostaszewskiej podstawówki?

Rozbudowa, przebudowa i termomodernizacja istniejących budynków Szkoły Podstawowej w Ostaszewie, wraz z budową sali sportowej rozpoczęła się pod koniec 2018 r. Zgodnie z harmonogramem prace zwieńczone zostaną do 29 maja 2020 r. Czy inwestycję uda się oddać na czas?

REKLAMA

– Obserwuję wszystkie prowadzone działania i do żadnych nie mam zastrzeżeń. Jak zapewnił mnie wykonawca, zostaną one zrealizowane na czas – mówi Aldona Orzeł-Chechłowska, dyrektor SP w Ostaszewie. – Do końca wakacji do użytku przekazany zostanie łącznik, w którym znajdować się będzie pięć sal lekcyjnych.

W przypadku, gdyby nastąpiły opóźnienia, szkoła miałaby poważny problem. Chodzi bowiem o dostępność miejsca do prowadzenia zajęć. Od 10 grudnia ub.r. uczniowie klas zerowych i pierwszych na lekcje uczęszczali do świetlicy wiejskiej. Obecnie pomieszczenie to zajęte jest przez filię Gminnej Biblioteki Publicznej, która własny budynek straciła w pożarze.

– Szkoła pięknieje z dnia na dzień – zapewnia dyrektor. – Mamy już wybrane podłogi, kolory, które pojawią się na ścianach, a także wyposażenie sal. Wkrótce wybrany zostanie wykonawca sali komputerowej i przyrodniczej. Na dniach uruchomiony będzie także przetarg na stworzenie sali językowej.

Zanim jednak zadzwoni pierwszy dzwonek, wnętrza klas lekcyjnych będzie trzeba umeblować.

– Na koniec sierpnia zaczniemy przeprowadzać się do nowych sal – mówi Aldona Orzeł-Chechłowska. – Sami ze wszystkim sobie jednak nie poradzimy. Jeżeli są osoby, które zechciałyby nam pomóc, serdecznie zapraszam.

Do tej pory modernizacja prowadzona była równolegle w budynku B i C, a także na zewnątrz. Zadanie realizowane jest na czynnych obiektach, w których do 19 czerwca odbywały się lekcje.

W nowym roku szkolnym, po zakończeniu modernizacji starego budynku szkoły, prace przeniosą się do części żółtej. Zostanie ona całkowicie wyłączona z użytku.

W budynku z czerwonej cegły znajdzie się biblioteka, stołówka z kuchnią cateringową oraz punkt przedszkolny. W całym obiekcie pojawią się dodatkowe pomieszczenia administracyjno-biurowe, sala gimnastyczna z zapleczem o powierzchni 515 mkw. oraz zaplecze techniczne. Wszystkie projektowane rozwiązania będą dostosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Kompleks szkolny pomieści łącznie 250 uczniów.

Po modernizacji podniesie się nie tylko komfort użytkowania placówki, ale także jakość kształcenia uczniów. Z rozbudowy skorzystają także mieszkańcy gminy. Po zakończeniu pracy szkoły, sala gimnastyczna udostępniona zostanie lokalnym grupom sportowym i amatorom gier zespołowych.

Realizację zadania wsparło m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej. Kwota zadania wynosi prawie 8,7 mln zł.

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Ostaszewie jest czwartą i zarazem ostatnią inwestycją prowadzoną w placówkach edukacyjnych na terenie gminy Łysomice.

Obecnie samorząd przygotowuje się również do kolejnej dużej inwestycji, jaką będzie budowa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *