Trwa rozbudowa kościoła w Obrowie i zbiórka pieniędzy na dalsze prace

Box2 Obrowo Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Tańce, śpiewy i mnóstwo wspaniałej zabawy. W niedzielę 16 czerwca w Obrowie odbył się Piknik Rodzinny połączony ze zbiórką środków na rozbudowę świątyni pw. Miłosierdzia Bożego w Obrowie.

Prace budowlane na terenie kościoła rozpoczęły się w lipcu 2016 r. Do grudnia 2016 r. powstał nowy budynek, który wkrótce połączony zostanie ze starą częścią świątyni. Koszt inwestycji jeszcze dwa lata temu wynosił 3 mln zł. Suma ta jednak wzrosła.

REKLAMA

– W tej chwili do dyspozycji mamy ok. 900 tys. zł – mówi ks. Tadeusz Lewandowski, proboszcz parafii. – Sumę finalną trudno określić, ponieważ przez dwa lata wzrosły ceny materiałów i pracy. Jakie wydatki poniesiemy? Myślę, że będą one wyższe o nawet 30 proc.

Na budowie liczy się więc każda złotówka. Prace wspiera Diecezja Włocławska. Swoją hojność od lat okazują również mieszkańcy parafii. Dzięki niedzielnej kweście udało się zebrać 20,5 tys. zł.

Rodzinną zabawę w Obrowie zainaugurowała uroczysta msza święta. Tuż po niej na scenie zaprezentowali się przedszkolacy z przedszkola „Za Jordanem”, uczniowie Szkoły Podstawowej z Obrowa i tamtejszy Klub Seniora „Sami Swoi”. O doskonały humor zadbały także Zespół Ludowy „Kawęczynianki” oraz Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna.

– Przed publicznością zaprezentowaliśmy piosenki o kobietach i dla kobiet – mówi Ewelina Mytlewska, członkini grupy. – Do występu przygotowały się również dzieci ze Scholi „Źródło”, wyśpiewując radosne pieśni kościelne i bieszczadzki rock’n’roll. Nie zabrakło także dowcipnego akcentu – nasz kolega, przebrany za kobietę, włączył się w kwestę i zbierał od mieszkańców drobne datki.

Tego dnia ze sceny płynęły również dźwięki Retro Music Bandu, Tomasza Kamińskiego, który wystąpił z synem Janem Pawłem, zespołu Weris, Samsolo i Anety Rykały.

Na najmłodszych czekały dmuchane miasteczka i słodycze, a dla starszych poczęstunek. Bractwo Rycerskie Ziem Toruńskich przygotowało kaskaderski pokaz konny, walki rycerskie, bicie monet, zabawy historyczne, w tym strzelanie z łuku i rzuty włóczniami.

– Festyn cieszył się bardzo dużą frekwencją – dodaje ksiądz proboszcz.

O bezpieczeństwo, a także doskonałego konferansjera zadbali druhowie z OSP Kawęczyn. Mieszkańcy zaś bardzo ochoczo włączali się w kwestę. Zebrane środki przeznaczone zostaną na kontynuację prac w świątyni.

– W tej chwili trwają przygotowania do połączenia nowej części kościoła ze starą – opisuje ks. Tadeusz Lewandowski. – Z budynku zdjęliśmy strop, planujemy usunąć posadzkę, oczyścić mury i rozpocząć nadbudowę nowych.

Prace nie były wolne od niespodzianek. W ołtarzu starego kościoła odkryto kapsułę czasu, a w niej dokument spisany przez Ignacego Celmera, budowniczego świątyni. Opisał w nim przebieg prac, zaangażowanie mieszkańców i podsumował koszty. Ówczesna inwestycja powstała za 7 mln zł.

Parafianie stworzą podobną kapsułę, do której włożą zarówno stary, jak i nowy list.

– Mamy nadzieję, że uda się zebrać potrzebne środki i jak najszybciej będziemy mogli wrócić do kościoła – podkreśla ks. proboszcz. – Obecnie msze święte w trakcie tygodnia celebrowane są w salce parafialnej na plebanii. Niedzielne, dzięki życzliwości wójta i radnych, w świetlicy gminnej.

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć rozbudowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Obrowie, mogą to zrobić, przekazując darowiznę na konto parafii w Banku Spółdzielczym w Grębocinie 59 9491 0003 0020 0006 1841 0003, z dopiskiem „Na rozbudowę kościoła”.

– Jestem wdzięczny mieszkańcom i naszym przyjaciołom za najdrobniejszy gest – podsumowuje ks. Lewandowski. – Każdy grosz jest dla nas na wagę złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.