Trwa remont kamienicy przy ul. Grudziądzkiej w Chełmnie

Box1 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. nadesłane

Kamienica przy ul. Grudziądzkiej 36 to zabytkowy, barkowy budynek. Przez wiele lat był pusty i zaniedbany. To się zmieni. Miasto w tegorocznym budżecie przeznaczyło ponad 4 mln zł na adaptację budynku dla potrzeb organizacji pozarządowych.

Budynek przy Grudziądzkiej to jedna z najstarszych kamienic na terenie Chełmna. Od dawna nie była ona użytkowana. Zajmuje ponad 600 mkw. powierzchni i obejmuje nie tylko główną przestrzeń użytkową, ale też dodatkową oficynę. W obrębie kamienicy zlokalizowane jest również małe podwórko.

REKLAMA

Chcemy to miejsce przywrócić do życia. W założeniu ma stać się sercem organizacji pozarządowych. Zakładamy, że będzie to miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, dla mieszkańców Chełmna – tłumaczy Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

Obiekt znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Obecnie trwają szeroko zakrojone prace remontowe. Obejmują kompleksową modernizację budowlaną, łącznie z wymianą wszystkich instalacji. Dodatkowo zostanie dobudowana odrębna klatka schodowa wraz z windą, aby dostosować obiekt do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych.

Odnowiona kamienica stanie się siedzibą m.in. dla Lokalnej Grupy Działania. Miasto ma nadzieję, że z budynku będą korzystać także takie organizacje jak Kluby Seniora czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. W obiekcie znajdą się m.in. trzy sale wspólnej pracy – informatyczna, konferencyjna i warsztatowa. 

Wyposażenie obiektu będzie na tyle elastyczne, żeby mógł on stać się przestrzenią do realizacji różnorodnych projektów społeczno-kulturalnych – mówi wiceburmistrz.

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, czy użytkowanie budynku przez organizacje będzie w jakiś sposób odpłatne. Miasto pracuje nad programem funkcjonalnym obiektu. Trwają rozmowy na temat zasad i sposobów udostępniania kamienicy.

Zakładamy, że obiekt będzie administrowany przez MOPS. Mamy nadzieję, że nasze organizacje będą mogły korzystać z obiektu bezpłatnie, do tego dążymy – informuje Piotr Murawski.

Na terenie Chełmna działa kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Miasto liczy na to, że przynajmniej kilkanaście z nich znajdzie swoje miejsce przy Grudziądzkiej 36. Budynek zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Prace budowlane nie powinny potrwać dłużej niż do końca czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.