Trwa przebudowa dróg w Raciniewie. Wykonawca ma czas do końca czerwca

Box1 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. nadesłane

Pod koniec listopada zeszłego roku gmina Unisław wybrała wykonawcę, który podjął się przebudowy ulic Dębowej, Modrzewiowej i Jesionowej w miejscowości Raciniewo. Inwestycja pochłonie prawie 2 mln zł. To jednak dopiero początek modernizacji gminnych dróg.

Do przetargu stanęło ośmiu oferentów z Torunia, Bydgoszczy, Dąbrowy Chełmińskiej, Grudziądza i Ryjewa. Ostatecznie została wybrana grudziądzka firma „Goja” Marcina Ostrowskiego, która uzyskała największą liczbę punktów w postępowaniu przetargowym. Jednocześnie była to najtańsza ze zgłoszonych ofert. Najdroższa z nich była niemal o 800 tys. zł droższa. Wybrany wykonawca zobowiązał się zrealizować zadanie za ponad 1,8 mln zł. 

REKLAMA

Gmina na to przedsięwzięcie zdobyła dofinansowanie w kwocie ponad 1,2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych – informuje Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław. – W ramach robót trzy ulice zostaną utwardzone kostką betonową, powstaną też chodniki.

fot. nadesłane

Inwestycja modernizacji dróg w Raciniewie obejmuje odwodnienie korpusu drogowego, przygotowanie podbudowy, wykonanie nawierzchni z płyt betonowych i chodników, a także oznakowanie dróg i zamontowanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Teren pod budowę został już oczyszczony, co wiązało się z potrzebą wykarczowania jednego drzewa. Rozebrano także starą nawierzchnię, krawężniki i obrzeża betonowe. Konieczna była także przebudowa linii energetycznych i teletechnicznych, a także wykonanie kanalizacji deszczowej. Drogowcy pracują teraz nad przygotowaniem koryta pod przyszłe drogi. W najbliższych tygodniach czeka ich wykonywanie nawierzchni z kostki betonowej. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych dróg już w drugiej połowie czerwca, bo zgodnie ze specyfikacją warunków umowy prace muszą zostać zrealizowane do końca czerwca. To jednak nie koniec inwestycji drogowych na terenie gminy Unisław.

Budowa dróg i ścieżek rowerowych jest priorytetem dla mieszkańców gminy Unisław – deklaruje Jakub Danielewicz.

W budżecie zarezerwowano ponad 600 tys. zł na budowę ścieżki rowerowej, która połączy Unisław z Chełmnem. Całe przedsięwzięcie będzie warte znacznie więcej, ale gminie udało się pozyskać środki zewnętrzne. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyniosło blisko 10 mln zł. Gmina Unisław złożyła także dwa wnioski do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie kolejnych przedsięwzięć drogowych. 

W planach jest modernizacja drogi łączącej drogę wojewódzką nr 550 z Niepubliczną Szkołą Podstawową w Brukach Unisławskich, a także budowa asfaltowej drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Grzybnie – tłumaczy Jakub Danielewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *