Trwa konkurs literacki poświęcony Wandzie Błeńskiej. Jak można wziąć w nim udział?

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wraz z Książnicą Kopernikańską w Toruniu zapraszają do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Literackim Pamięci “Dokty”: “Wanda Błeńska, działaczka Armii Krajowej, lekarka, misjonarka”. Za najlepszą pracę dostać można nawet 3 tys. zł.

Konkurs wystartował 1 maja i potrwa do końca września. Czasu na nadsyłanie prac jest więc jeszcze sporo. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 29 października.

REKLAMA

Uczestnicy konkursu podzieleni zostali na dwie kategorie wiekowe: 15-18 lat i powyżej 18 lat. Jest to o tyle ważne, że osoby z obu kategorii mają przed sobą inne zadania. “Wpis na blogu Dokty” to cel postawiony przed młodzieżą. Chodzi o to, by wcielić się w postać Wandy Błeńskiej i przygotować pracę konkursową w formie wpisu blogowego. Organizatorzy sugerują, by skoncentrować się tu na jednym, wybranym aspekcie życia lub dziedzinie aktywności Wandy Błeńskiej. Może być to coś związanego z medycyną, działalnością misyjną lub w Armii Krajowej. 

Kategorii wiekowej powyżej 18 lat zaproponowano opowiadanie “Taka jest Wanda”. Główną bohaterkę osadzić można w dowolnym miejscu i czasie, związanym z jej życiem. Ważne, by tekst dotyczył tego, czym się zajmowała i z czym była związana. 

Prace konkursowe należy przesyłać w formie elektronicznej na adres: konkursliteracki@ksiaznica.torun.pl z dopiskiem “Konkurs literacki”. Konieczne jest przy tym podanie danych kontaktowych i załączenie skanu lub dobrej jakości zdjęcia wypełnionej karty zgłoszeniowej. W przypadku osób niepełnoletnich dołączone musi zostać także Oświadczenie Rodzica/Opiekuna Prawnego. Wszelkie formularze dostępne są na stronie internetowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Każdy z uczestników może nadesłać tylko jedną pracę konkursową, liczącą nie więcej niż 25 tys. znaków. Wszystkie teksty oceniane będą pod kątem zgodności z tematem, oryginalności, bogactwa językowego, poprawności stylistycznej i językowej. Autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody, których fundatorem jest samorząd województwa. Młodzież w wieku 15-18 lat może liczyć na 3 vouchery w wysokości 500 zł. Natomiast w kategorii dorosłych, za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę finansową w wysokości 3 tys. zł. Dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca jest to kolejno 2 i 1 tys. zł. 

Wanda Błeńska została wybrana przez sejmik województwa na patronkę 2021 roku. Urodziła się w 1911 roku w Poznaniu, ale już w młodzieńczych latach przeniosła się do Torunia. W późniejszych latach związała się z tutejszym Szpitalem Miejskim. W czasie wojny była członkinią Armii Krajowej. Po wojnie przejęła kierownictwo nad toruńskim szpitalem, ale niedługo potem wyjechała na Zachód. Najbardziej kojarzona jest ze swojej działalności misyjnej. W 1950 roku wyjechała bowiem do Ugandy, gdzie stworzyła własny ośrodek leczniczy. W Afryce spędziła 42 lata. Zmarła w Polsce, w wieku 103 lat. Została odznaczona m.in. Krzyżem   Kawalerskim   Orderu   Odrodzenia   Polski,   Krzyżem   Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski czy Medalem Niepodległości Ugandy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *