Trwa budowa ścieżki rowerowej z Torunia do Górska

Box2 Zławieś Wielka

Jej szlak wytyczono od granicy miasta, wzdłuż drogi krajowej nr 80 i dróg gminnych, aż do Górska. Zgodnie z planem długość nowej trasy rowerowej wyniesie około 10 km. Koszt zadania to ponad 3,6 mln zł.

Rowerzyści chcący dojechać z Torunia do Górska skorzystać muszą z jednej z najruchliwszych dróg w regionie. Wybudowanie trasy rowerowej umożliwi im bezpieczne, sprawne oraz przyjazne środowisku pokonanie tego odcinka. Ruch na ścieżce będzie miał nie tylko charakter lokalny, ale także międzygminny. Dzięki licznym połączeniom dotrzemy rowerem przez Toruń także do Unisławia.

REKLAMA

Jakim szlakiem przejadą cykliści, wybierający się na wycieczkę w stronę Bydgoszczy?

Trasa zaczynać się będzie na ul. Łukasiewicza w Toruniu i pobiegnie za Motoareną, przez przysieckie lasy, aż do ul. Szkolnej, gdzie zlokalizowane jest odgałęzienie na Barbarkę. Dalszy ciąg wieść będzie nasypem kolejowym, przez Rozgarty, Stary Toruń i Czarne Błoto. Następnie cykliści przejadą wzdłuż drogi krajowej nr 80 aż do Górska. Pierwszy etap inwestycji zakończy się przy szkole.

– Na końcu odcinka powstanie infrastruktura rowerowa – mówi Piotr Grodzki, inspektor ds. inwestycji i zamówień publicznych Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. – Jesteśmy przygotowani także do realizacji drugiego etapu ścieżki – z Górska do Złejwsi Wielkiej. Jednak ceny usług budowlanych wzrastają w takim tempie, że środki unijne zarezerwowane na tę część prac przeznaczone zostaną na skończenie pierwszego etapu zadania.

To jednak niejedyny problem, z którym mierzy się samorząd. Swoje uwagi co do realizacji inwestycji wniosło kilku mieszkańców.

– Nie zgadzają się oni w kwestii przesunięć inwestycji w kierunku ich posesji – tłumaczy Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka. – Zwracam się więc z ogromną prośbą, aby byli państwo wyrozumiali. Ścieżka jest niezbędna, by poprawić bezpieczeństwo, zwłaszcza waszych dzieci. Z uwagi na szerokość ścieżki w kilku miejscach musimy wykupić fragmenty prywatnych gruntów.

Przed wykonawcami inwestycji jest więc dużo pracy. Jak zaznacza wójt, najwięcej w miejscach, gdzie znajdują się skarpy i nasyp kolejowy.

Budowa ścieżki rowerowej Toruń – Górsk wyniesie ponad 3,6 mln zł. Inwestycja zyskała dofinansowanie na kwotę ponad 2 mln zł. Samorząd gminy realizuje zadanie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Toruniu.

1 thought on “Trwa budowa ścieżki rowerowej z Torunia do Górska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *