Trwa budowa nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Chełmnie

Box1 Wiadomości
Fot. nadesłane

Trwają prace budowlane nad nową siedzibą Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Pandemia nie pokrzyżowała planów wykonawcy, a nawet zdołał on wyprzedzić założony harmonogram. Co udało się do tej pory wykonać?

Umowa z wykonawcą na budowę nowej siedziby została podpisana w sierpniu zeszłego roku. 

REKLAMA

– Od początku powstania naszego samorządu skupialiśmy się na potrzebach doraźnych. Remontowaliśmy drogi, szkoły, szpital, domy pomocy społecznej czy domy dziecka. Siedziba starostwa zawsze była na drugim planie, aż w końcu przyszedł czas, gdy nie można było dłużej zwlekać z jej budową. Nasi pracownicy rozrzuceni są po trzech budynkach, co jest utrudnieniem nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla interesantów – tłumaczył w sierpniu ub.r. dla „Gazety Chełmińskiej” starosta chełmiński Zdzisław Gamański.

Nowa siedziba pozwoli zintegrować w jednym miejscu pracowników wszystkich wydziałów Starostwa Powiatowego, co przyspieszy załatwianie spraw mieszkańcom miasta i powiatu. Budynek będzie liczył ponad 3 tys. m2. Zajmie trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych – wybudowana zostanie m.in. winda i podjazd dla wózków. Budynek będzie ponadto energooszczędny, planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Obok budynku powstanie parking na 60 aut, oświetlenie i drogi wewnętrzne. Wykonawca zadba także o instalację elementów małej architektury. Inwestycja pochłonie łącznie ponad 18,3 mln zł. 

– Wiele prac zostało już zrealizowanych. Wykonano m.in. instalację kanalizacyjną, deszczową, przyłącza, widać pierwsze piętro budynku. Wykonawca zakłada, że prawdopodobnie uda mu się skończyć przed planowanym terminem, czyli przed końcem czerwca przyszłego roku – podkreśla starosta Zdzisław Gamański. 

A co się stanie z obecną siedzibą starostwa przy ul. Harcerskiej? Budynek zostanie zmodernizowany. Planowane są m.in. wymiana ogrzewania i elewacji, a także instalacja ekologicznej pompy ciepła i fotowoltaiki. Budynek zostanie zaadaptowany na potrzeby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pomocy społecznej, biura dla dyrektora Domu Dziecka oraz jego administracji.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępów prac przy budowie nowej siedziby – podsumowuje starosta Zdzisław Gamański.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *