Trwa akcja “Wiosna”. Mieszkańcy gminy Chełmża ruszyli sprzątać okolicę

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
Fot. ilustracyjne / Pixabay

Wczoraj w gminie Chełmża ruszyła kolejna odsłona akcji „Wiosna”, która co roku angażuje wielu mieszkańców. Jej cel jest prosty: uporządkowanie po zimie swoich miejscowości.

Do wiosennego sprzątania ruszyły szkoły, miejscowe organizacje, a także grupy zorganizowane przez sołtysów. Wielu z mieszkańców gminy nie czekało na rozpoczęcie akcji. Ruszyli z porządkami kilka dni temu.

REKLAMA

Jak się włączyć do akcji? Najlepiej skontaktować się ze swoim sołtysem, który wskaże nam teren do sprzątania, wręczy rękawice i worki na śmieci. Zebrane odpady odbierze Zakład Usług Komunalnych WODKAN.

– Akcja „Wiosna” stała się już stałym punktem kalendarza działań w gminie Chełmża i co roku motywuje grupy mieszkańców do czynienia swojego otoczenia czystszym, zdrowszym i bardziej estetycznym – mówi Katarzyna Orłowska z Urzędu Gminy Chełmża. – Ale rodzi się pytanie – na jak długo uporządkowane wiosną miejsca pozostaną w sezonie wolne od śmieci. Zalegające śmieci cały czas są zmorą głównie przydrożnych terenów, ale i też miejsc codziennie użytkowanych, chociażby jak miejscowe place zabaw.

Dlatego też równolegle prowadzona jest również akcja edukacyjna dotycząca selektywnej zbiórki odpadów.

– Niestety w ostatnim czasie pojawiły się coraz częstsze uwagi ze strony odbiorcy odpadów o złej segregacji śmieci – mówi Orłowska. – Dlatego przy ich odbiorze mogą zdarzyć się sytuacje w najbliższym czasie, kiedy odpady nie zostaną odebrane. Niedopuszczalna jest segregacja śmieci w czarnych workach i w żółtych po nawozach.

W tym roku urząd planuje kontrole. Chodzi o te gospodarstwa domowe, które zadeklarowały segregację, a nie wywiązują się z tego obowiązku.

Urząd Gminy przypomina, że zielone pojemniki służą do zbierania śmieci zmieszanych, niesegregowanych. Natomiast worki niebieskie, żółte, zielone i brązowe do zbierania segregowanych odpadów. Muszą one mieć odpowiednią wytrzymałość i oznaczenie określające rodzaj odpadu. Inne worki lub pojemniki nie będą zabierane – przypominają urzędnicy.

Urząd Gminy zachęca do korzystania z PSZOK-u na terenie ZGK przy ul. Toruńskiej 1 w Chełmży – w dni robocze od godz. 10.00 do 18.00, w soboty – 10.00-14.00.

Ograniczenia dotyczą oddawanych opon (w rozmiarze do 17 cali i do czterech sztuk bez opłat) oraz odpadów rozbiórkowych i budowlanych.

Pojemniki i worki na odpady można kupować w ZGK: ul. Toruńska 1 w Chełmży, tel. (56) 675 22 06. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej gminachelmza.pl (zakładka „Gospodarka odpadami”).

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.