Torunianin promuje region na YT. “Stawiam na lokalność”

Box1 Wiadomości
Fot. nadesłane

Michał Gajewski to toruński promotor koncertowy, który postanowił zrealizować swoje marzenie sprzed 15 lat i stworzyć vloga. Premierowy odcinek o powiecie aleksandrowskim zebrał wiele pozytywnych komentarzy. Autor już planuje kolejny materiał, tym razem o architekturze Ciechocinka.

Powsinoga, bo tak szerzej jest znany Michał Gajewski, ruszył z projektem vlogów, których głównym założeniem ma być integracja międzypokoleniowa poprzez rozrywkę i kulturę. Publikowane w sieci materiały związane będą z jednej strony z Toruniem i codziennością jego mieszkańców, a z drugiej będą przedstawiać walory krajoznawcze województwa kujawsko-pomorskiego. Na pierwszy ogień poszły rodzinne strony autora, czyli powiat aleksandrowski. Autor urodził się w Aleksandrowie Kujawskim, a wychował i edukował w Ciechocinku.

REKLAMA

Moje związki z rodzinnymi stronami, z moją małą ojczyzną są bezustanne. Są naturalne. Cały czas tam wracam, a w zasadzie nigdy do końca nie wyjechałem. Toruń to mój drugi dom. Adres właściwy wciąż po drugiej stronie Wisły – podkreśla Michał Gajewski.

Autor gromadził materiały o powiecie aleksandrowskim od czasów szkoły podstawowej.

Produkcja zajęła mi pół roku. Przerosła mnie ilość zebranych materiałów. Proces legalizacji i ich obróbka były ciekawymi doświadczeniami. Odświeżyłem stare znajomości, zawarłem nowe. W ostatniej chwili udało się też nawiązać współpracę z samorządem województwa, dzięki czemu produkcja znacząco nabrała jakości – opisuje Michał Gajewski.

Premierowy odcinek obejrzało już ponad 1,2 tys. osób. Charakterystyczną cechą produkcji Powsinoga.ART jest humor i lekki sarkazm, choć sam autor podkreśla, że nie ma on być uszczypliwy dla kogokolwiek.

Po pierwszym odcinku spotkałem się z pozytywnym feedback’iem nie tylko ze strony samorządu powiatu aleksandrowskiego, ale też internautów. Zaskoczyło mnie, że materiał bardzo przypadł do gustu seniorom, którzy dziękowali mi za odświeżenie wspomnień i przypomnienie czasów młodości – mówi Michał Gajewski.

Odcinek o Aleksandrowie był możliwy do zrealizowania dzięki stypendium “Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace nad nim nie były łatwe i wymagały zgromadzenia licznych materiałów źródłowych, m.in. archiwalnych kronik filmowych z lat 60. Zgodnie z tytułem materiału wideo, w trakcie 10 minut udało się opowiedzieć o setce motywów, dotyczących powiatu aleksandrowskiego. Przy okazji premiery odcinka pojawił się również ebook z propozycją tras rowerowych po terenach, o których traktuje materiał. To jednak dopiero początek, bo autor ma apetyt na więcej.

Pomysły na bieżąco układają mi się w głowie. Równolegle staram się także pozyskiwać środki, aby móc realizować ten projekt w sposób profesjonalny. Teraz przygotowuje się do produkcji, która będzie poświęcona architektom i architekturze Ciechocinka. Przybliżę sylwetki konstruktora tężni, parków czy teatru letniego – opowiada Michał Gajewski. – Stawiam na lokalność. Można spodziewać się sentymentalnych podróży w czasie. Planuję też filmy w konwencji monologu czy dialogu, poruszających kwestie bieżące, być może w formie live’u.

Autor serii Powsinoga.ART, w związku z kwestiami bieżącymi, planuje też wyjątkowy odcinek, którego szczegółów jednak nie chce na chwilę obecną zdradzać. “Włożę dwa kije w mrowisko”, zapowiada tylko. Michał Gajewski zapewnia przy tym, że zamierza nie tylko kontynuować, ale także rozwijać rozpoczęty cykl.

Produkcja jest póki co niszowa, ale to wynika z faktu, że dotyczy spraw lokalnych. Niemniej moim zamierzeniem jest promowanie regionu i liczę w dalszej perspektywie na zwiększenie zasięgów – podsumowuje.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *