Toruń i okolice: Wycofane zalecenie o zakazie porodów rodzinnych

Box1 Wiadomości
Fot. Pixabay

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał 5 października zalecenie o tymczasowym wstrzymaniu możliwości porodów rodzinnych. Fundacja Rodzić po Ludzku zawnioskowała o zmianę tego zalecenia, które – jej zdaniem – stało w sprzeczności z zaleceniami WHO.

Fundacja Rodzić po Ludzku alarmowała także, że zalecenie o likwidacji porodów rodzinnych w czasie pandemii nie znajdowało uzasadnienia w aktualnie obowiązujących badaniach naukowych, dotyczących postępowania przy porodzie w czasach COVID-19. Informacja o wydanym przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza zaleceniu trafiła także do Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA

Ostatecznie wojewoda 16 grudnia odwołał zalecenie w zakresie zakazu porodów rodzinnych.

– Kobiety w województwie kujawsko-pomorskim znów mogą rodzić z osobami towarzyszącymi – informuje Fundacja Rodzić po Ludzku.

Szpital powinien realizować prawo pacjentki do obecności bliskiej osoby podczas porodu, jeżeli placówka spełnia określone warunki. Zaliczamy do nich wypełnienie przez osobę towarzyszącą ankiety epidemiologicznej, noszenie przez nią maseczki i rękawiczek, przebywanie w pojedynczej sali porodowej z oddzielnym węzłem sanitarnym oraz pozostawanie na terenie szpitala do dwóch godzin po porodzie.

Jak wygląda sytuacja w szpitalach w Toruniu i okolicach?

  1. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu. Porody rodzinne nie zostały przywrócone. Rzecznik szpitala poinformował nas, że ze względu na sytuację epidemiczną, nie ma możliwości przywrócenia porodu z osobą towarzyszącą. “Nie możemy sobie pozwolić na ognisko koronawirusa”, mówił dr Janusz Mielcarek.
  2. Szpital Powiatowy w Chełmży. Porody rodzinne zostały przywrócone. Osoba towarzysząca będzie musiała jednak przed wejściem do szpitala mieć wykonany test na obecność COVID-19. Koszty wykonania testu pokrywa szpital, nie trzeba tego robić we własnym zakresie.
  3. Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. Porody rodzinne, na ten moment, nie zostały przywrócone.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.