Tomasz Lenz: Andrzej Duda nie zna specyfiki i różnorodności wsi

Box2 Wiadomości
Jakub Danielewicz i Tomasz Lenz (fot. Marek Krupecki)

Andrzej Duda nie zna specyfiki i różnorodności wsi – mówił dziś podczas zorganizowanej w Przysieku konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz i wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz. Podkreślał propozycje kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, punktując jednocześnie prezydenturę Andrzeja Dudy.

Poseł wystąpienie zaczął od wymienienia niezrealizowanych obietnic Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

– Andrzej Duda 5 lat temu obiecał zrównanie dopłat unijnych dla rolników, co się nie zdarzyło. Nie dotrzymał słowa. Rafał Trzaskowski jasno mówi: dopłaty muszą wzrosnąć do co najmniej 32 mld euro – mówił Tomasz Lenz.

Kolejną niezrealizowaną sprawą ma być także obiecane podniesienie nakładów na inwestycje na rolnictwo i ogólne wsparcie do 3 proc. PKB. Poseł zwrócił także uwagę na kwestię pomocy suszowej.

– Przypomnę, że Andrzej Duda milczał, gdy rząd zalegał z pomocą suszową jeszcze za 2019 rok. My, w związku ze zmianami klimatycznymi na całym świecie, będziemy negocjować z Komisją Europejską utworzenie unijnego funduszu klęskowego dla rolników – zadeklarował.

Tomasz Lenz przedstawił także pomysły Rafała Trzaskowskiego na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Rafał Trzaskowski proponuje, aby wszyscy ochotnicy otrzymywali 5 proc. dodatku do emerytury, jeżeli przepracują w OSP 10 lat – wymieniał.

Skrytykował także wiedzę obecnego prezydenta w zakresie znajomości obszarów wiejskich.

– Andrzej Duda nie zna specyfiki i różnorodności wsi. Polska wieś w ostatnim czasie bardzo się zmieniła – przekonywał Tomasz Lenz.

Zapowiedział stworzenie rządowego funduszu, promującego ekologiczną żywność i agroturystykę. Odniósł się także negatywnie do pomysłu Andrzeja Dudy, dotyczącego budowy przydomowych oczek wodnych.

– To nie wpłynie na bezpieczeństwo wodne naszego kraju. Uważamy, że trzeba rozbudowywać i wydawać więcej pieniędzy na rozwijanie infrastruktury związanej z retencją wody. Zabezpieczyć rolników przed klęskami żywiołowymi – przekonywał.

Przypomniał także wprowadzony 11 lat temu przez Platformę Obywatelską Fundusz Sołecki, podkreślając, że to projekt, który należy rozwijać.

– Proponujemy, żeby sołtysi otrzymywali także dodatek dla emerytury, jeżeli przepracują odpowiednią ilość lat – tłumaczył Tomasz Lenz. – Uważamy, że sołtysi powinni otrzymywać dotacje na działalność w sołectwach. Chcemy wyposażyć ich i mieszkańców w dodatkowe pieniądze na inicjatywy, które chcą wykonywać na terenie swojego sołectwa.

Na zakończenie podkreślił, że działania Andrzeja Dudy na rzecz wsi nie są efektywne i zapewnił, że Rafał Trzaskowski będzie na rzecz rolników działał.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *