Togi, sutanny i spódnice [FELIETON]

Felietony i opinie Wiadomości
Natalia Rososińska-Kozub, Polska 2050

Święty Kościoła katolickiego Tomasz z Akwinu oparł koncepcję osoby na arystotelesowskim rozumieniu duszy. Według tego płód w łonie kobiety staje się człowiekiem dopiero po 40 dniach w przypadku chłopca i 90 – dziewczynki. Nie można embrionowi nadać tego statusu wcześniej. Stanowisko to przez wieki funkcjonowało w doktrynie Kościoła. Przerwanie ciąży nie było traktowane jako przewinienie bardzo znaczące. Rewelacje nauk biologicznych – odkrycie DNA czy mechanizmu zapłodnienia – przyczyniły się do rewizji jego dotychczasowych poglądów.

Obecna wykładnia wiary katolickiej w sposób radykalny widzi moment konstytuowania się człowieka. Przewrotne, że nie bierze już pod uwagę aktualnych badań naukowych. Poza znamiennym ich ignorowaniem, uzurpuje sobie także prawo do wpływania swoją doktryną na kształt funkcjonującej w Polsce legislacji. Można się zgodzić – Kościół ma tytuł do tego, by twardo bronić swojego stanowiska. Posłowie nie mogą jednak opierać procesu stanowienia prawa wyłącznie na swoich wierzeniach religijnych. Na tym m.in. polega rozdział państwa i Kościoła.

REKLAMA

Ku przypomnieniu – żyjemy w państwie świeckim. W nim właśnie jego relacje z Kościołem osiągnęły patologiczny wymiar. Okazuje się, że wiara decydentów w togach zmusza posiadaczki spódnic do donoszenia ciężko uszkodzonego płodu, zabierając im wolność wyboru. Nie jest już im potrzebne sumienie, bo ich wrażliwość moralną wyręcza prawo oparte na wierze posłów czy trybunału. Natomiast w przypadku pedofili w sutannach ta sama wiara proponuje głównie modlitwę. Prawo krajowe stosuje się opieszale, a uciążliwości karne bywają znikome.

Czy nie byłoby sprawiedliwie pozostać przy modlitwie również za czyn aborcji?

2 thoughts on “Togi, sutanny i spódnice [FELIETON]

  1. Trudno nie zgodzić się tymi poglądami. Myślę że posłowie, którzy nazywają się katolickimi, przyczyniają się nieświadomie do odchodzenia ludzi od kościoła. W konsekwencji dojdzie do powtórki sytuacji z Irlandii. Krótkowzroczność kościoła i tych posłów jest porażająca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *