Tereny w Zalesiu i Kończewicach zyskały drugie życie

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
W Kończewicach powstało miasteczko rowerowe. Dzieci mogą tu jeździć na rowerach lub poruszać się pieszo, utrwalając swoją wiedzę o zasadach ruchu drogowego. (fot. nadesłane)

Kiedyś zaniedbane, dziś są wizytówką swoich miejscowości. Zdegradowane tereny w Zalesiu i Kończewicach przywrócono do funkcjonowania w ramach gminnego projektu rewitalizacji. – Te tereny teraz żyją – zapewniają urzędnicy. Właśnie tam spędzają wakacyjne chwile dzieci i ich rodzice z obydwu wsi.

Projekt grantowy „Lokalne ośrodki włączenia społecznego Ziemi Gotyku” realizowany jest w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Chełmża na lata 2017-2023. Założeniem tego programu jest m.in. przywrócenie dawnej świetności szczególnie zdegradowanym miejscom na terenie gminy – które docelowo mają być atrakcyjnymi punktami do spędzania wolnego czasu. W Kończewicach przestrzenią zdegradowaną był nieużytkowany teren, na którym wcześniej prowadzono działalność rolniczą,

REKLAMA

Dzięki wybudowanemu tutaj miasteczku rowerowemu mali rowerzyści mogą nie tylko w teorii, ale również w praktyce zdobywać wiedzę na temat zasad prawidłowego poruszania się po jezdni – opisuje Katarzyna Orłowska z Urzędu Gminy Chełmża. – Pomaga im w tym wykwalifikowany instruktor nauki jazdy. Wybudowane tutaj miasteczko rekreacji i ruchu drogowego okala infrastruktura towarzysząca, jak parking dla samochodów osobowych (10 stanowisk) i utwardzone alejki spacerowo-rowerowe. Teren wyposażony jest w elementy siłowni i obiekty małej architektury zewnętrznej. Na terenie zlokalizowane jest boisko do siatkówki plażowej. Cały teren pozostaje oświetlony przez lampy parkowe. Wiele uroku tak zagospodarowanemu terenowi dodają nasadzenia zieleni.

W Zalesiu objęto rewitalizacją położone w ścisłym centrum wsi tereny po dawnym pegeerze, które dotąd mieszkańcy omijali szerokim łukiem.

Rewitalizacja w centrum wsi Zalesie objęła dwa zadania: remont drogi gminnej na odcinku 260 mb i uporządkowanie przestrzeni publicznej – wyjaśnia Katarzyna Orłowska. – Droga zyskała całkowicie nową nawierzchnię asfaltową, a na zrewitalizowanym terenie powstały nawierzchnie utwardzone tworzące chodniczki spacerowe; zamontowano też obiekty małej architektury – altany wypoczynkowe, ławki parkowe, stojaki na rowery. Do dyspozycji mieszkańców są plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz zestaw do piłki siatkowej. Całość nowej infrastruktury uzupełniła nasadzona zieleń: drzewa, krzewy i trawniki. Zrewitalizowane obiekty w obydwu miejscowościach są monitorowane, aby zniechęcić chuliganów do ewentualnych dewastacji – dodaje Katarzyna Orłowska.

Atrakcyjna infrastruktura nadała obydwu tym miejscom nowy potencjał, jednak by rzeczywiście zalśniły pełnym blaskiem, muszą zacząć korzystać z nich na co dzień mieszkańcy. Ich użytkowanie niedawno zainaugurowały pikniki rodzinne.

Do września będzie tam realizowany projekt społeczny „Lokalne ośrodki włączenia społecznego Ziemi Gotyku”, którego realizatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży wraz z partnerem – Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

W projekcie realizowanym w Kończewicach weźmie łącznie udział 20 osób – 5 dorosłych oraz 15 dzieci. W Zalesiu będzie 15 uczestników – 5 osób dorosłych oraz 10 dzieci.

W programie przewidziano zajęcia aktywizacyjne i sportowe, gry i zabawy z animatorem (np. cyrkowe, taneczne), warsztaty fotograficzne i plastyczne, a także wycieczki wyjazdowe.

Projekt rewitalizacji zrealizowano przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *