Terapia sensoryczna w Unisławiu

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
Fot. Pixabay

W Zespole Szkół w Unisławiu powstał pokój do zajęć integracji sensorycznej. Inwestycja kosztowała 25 tys. zł. Na jej realizację pozwoliły środki z unijnego projektu. 

Integracja sensoryczna umożliwia prawidłowy odbiór oraz interpretację bodźców zmysłowych. Jednak są przypadki, w których proces rozwoju integracji sensorycznej nie przebiega w prawidłowy sposób. Niekiedy we wczesnych etapach życia pojawiają się deficyty czy nieprawidłowości w układzie nerwowym związane z „uporządkowaniem” wrażeń zmysłowych (wzrok, słuch, węch, smak, dotyk). Zaburzenia integracji sensorycznej mogą być również rezultatem uszkodzeń narządów zmysłów, czyli mogą dotykać osoby z wadą wzroku czy niedosłuchem.

REKLAMA

Dzięki terapii sensorycznej, która polega na odbieraniu bodźców zmysłowych, można ćwiczyć i wspomagać prawidłowy rozwój dziecka. W Polsce przyjęto tę metodę leczenia w 1993 r. Pokój do zajęć z integracji sensorycznej to specjalna sala, w której znajdują się niezbędne urządzenia do prowadzenia terapii metodą integracji sensorycznej. Są to głównie sprzęty usprawniające motorykę pacjenta, rozwijające zmysł dotyku, pomagające w ćwiczeniu równowagi oraz rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową.

W funkcjonującej w ramach Zespołu Szkół w Unisławiu Szkole Podstawowej uczą się dzieci wymagające wsparcia w formie różnych terapii. W przypadku wielu z nich zaleca się zastosowanie właśnie terapii sensorycznej. Z ćwiczeń w sali korzystać będą dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Zajęcia mogą być również prowadzone w formie profilaktyki (w przypadkach podejrzenia trudności w uczeniu się) czy stymulacji rozwoju dzieci prawidłowo rozwijających się. 

Zajęcia z integracji sensorycznej są dla dzieci bardzo atrakcyjne i kojarzą im się raczej z zabawą niż z przykrymi czy nudnymi ćwiczeniami. Podczas sesji terapeutycznej dziecko np. huśta się w hamaku, toczy w beczce, jeździ na deskorolce czy balansuje na kołysce. Przez interesującą i przyjemną zabawę dokonuje się integracja bodźców zmysłowych płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą koordynację działań.

Sala do terapii metodą integracji sensorycznej została stworzona w ramach realizowanego w gminie Unisław projektu pn. „Stawiamy na kompetencje kluczowe”. Aktualnie dwoje nauczycieli zdobywa kwalifikacje przydatne do prowadzenia tego typu zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *