Technik masażysta – zawód z perspektywami

Box2 Materiały partnera Wiadomości
fot. nadesłane

Po ukończeniu szkoły średniej absolwent staje przed trudnym wyborem swojej dalszej drogi życiowej. Nie każdy od razu wie, co chce robić i z czego chciałby się utrzymywać. Warto przy podejmowaniu takiej decyzji analizować potrzeby rynku pracy. Najlepiej, jeśli uda się robić w życiu to, co się lubi. Bardzo istotne jest jednak to, aby zdobyć takie wykształcenie, które zagwarantuje stabilność finansową, tak potrzebną w obecnych trudnych czasach.

W branży medycznej wciąż wzrasta zapotrzebowanie na masażystów. Jest to osoba wykonująca masaż leczniczy, sportowy, kosmetyczny i profilaktyczny, zgodnie z wymogami wiedzy medycznej. Masaż leczniczy jest świadczeniem zdrowotnym, dlatego zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej może być on wykonywany wyłącznie przez osoby, które wykonują zawód medyczny. Do takich zalicza się technik masażysta będący w ofercie szkół medycznych Centrum Edukacji Dorosłych. Nauka na tym kierunku trwa dwa lata i obejmuje także elementy fizjoterapii.

REKLAMA

Zajęcia odbywają się w ramach szkoły policealnej w trybie stacjonarnym przez 3 dni w tygodniu (łącznie około 1200 godzin), jednak plan zajęć skonstruowany jest tak, aby umożliwić słuchaczom pogodzenie nauki z pracą zawodową lub kształceniem na studiach. W trakcie nauki odbywają się zajęcia między innymi z teorii masażu, anatomii i fizjonomii, podstaw masażu, zdrowia publicznego, wybranych zagadnień klinicznych, prowadzony jest również kurs języka angielskiego zawodowego oraz języka migowego. Ponadto dbając o wszechstronne przygotowanie słuchaczy do zawodu, w kształceniu masażystów wiemy, że najistotniejsze są zajęcia praktyczne, które stanowią około połowy wszystkich zajęć, a także dodatkowe praktyki zawodowe.

To najlepsza baza wiedzy dla tych, którzy chcą potem iść na studia medyczne – uważa Teresa Synik, prowadząca szkoły Centrum Edukacji Dorosłych w Toruniu i Brodnicy. – Mamy więcej zajęć praktycznych niż na studiach.

Wykształcenie technika masażysty może się przydać jako dodatkowe kompetencje:

– Można po naszych zajęciach pójść w kierunku masażu sportowego. To się przydaje szczególnie teraz, gdy zdarza się więcej kontuzji związanych z uprawianiem sportu. Jest to spowodowane pandemią i siedzeniem praktycznie bez ruchu przez dłuższy czas – mówi dyrektor Synik.

Żyjemy obecnie w świecie pandemicznym, co u części potencjalnych uczniów wywołuje pewien strach przed uczęszczaniem na zajęcia. Nie trzeba się jednak niczego obawiać.

– Obecnie mamy możliwości do tego, by prowadzić zajęcia teoretyczne w formie zdalnej, zaś tylko część praktyczna odbywa się stacjonarnie, tak więc jesteśmy do tego przygotowani.

Do wykonywania zawodu masażysty nie potrzeba dużego zaplecza, wystarczy mieć tylko łóżko do masażu, by móc po takiej szkole prowadzić własną działalność.

W Centrum Edukacji Dorosłych w Toruniu trwa nabór zimowy do szkół policealnych. Zajęcia rozpoczynają się 1 lutego 2022 r. Każda osoba z wykształceniem średnim (matura nie jest wymagana) może bezpłatnie zdobyć nowy zawód lub się przekwalifikować za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *