“Teatrzaki” na warsztatach w Baju Pomorskim

Obrowo Wiadomości
fot. Szymon Spichalski

Dzieci z grupy „Teatrzaki” już dwukrotnie miały okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorki Baja Pomorskiego. Zdobywanie wiedzy w tej dziedzinie już od najmłodszych lat pozwoli młodym aktorom poszerzyć swoje horyzonty, ale może również zaprocentować w przyszłości.

„Teatrzaki” to działająca przy Osieckim Klubie Kultury grupa teatralna, zrzeszająca dzieci z gminy. Dzięki inicjatywie mają one szansę na postawienie swoich pierwszych kroków na scenie. Mimo że aktorskie debiuty mają już za sobą, wciąż chcą się kształcić i rozwijać. Pomaga im w tym współpraca z Bajem Pomorskim, który prowadzi specjalne warsztaty dla „Teatrzaków”. Dwa pierwsze spotkania już się odbyły.

REKLAMA

Pierwsze z nich miało miejsce we wrześniu. Dzieci najpierw obejrzały spektakl zatytułowany „Brzydkie kaczątko”, a później wzięły udział w lekcji poprowadzonej przez jedną z aktorek Baja, Dominikę Miękus. Wiedza, jaką najmłodsi wynieśli ze spotkania, z pewnością przyda im się w dalszych występach. Dowiedzieli się bowiem, że każda, nawet niepozorna forma może zostać ożywiona, obdarzona charakterem, bardzo konkretnym kształtem, osobliwymi preferencjami i stać się postacią teatralną. 

Kolejne warsztaty miały miejsce w drugiej połowie listopada. Tym razem miały miejsce tuż po spektaklu „Pan Lampa”, który posłużył jako punkt wyjścia do spotkania. Aktorka Anna Chudek przeprowadziła warsztaty pod tytułem „Przepracowanie roli przez ciało”. „Teatrzaki” dowiedziały się dzięki nim o sposobach budowania postaci teatralnej, bazując na czynnościach, które aktor wykonuje ze swoim ciałem w pierwszej kolejności, a które przekładają się bezpośrednio na inne zabiegi kreacyjne, ukazując pełen kunszt aktorski. Młodzież miała okazję zwiedzić Baj i zobaczyć, jak „Zaczarowana szafa” funkcjonuje od wewnątrz. 

Warsztaty odbywają się po każdym spektaklu, w ramach projektu „EduBaj”. O tym, kto weźmie udział w danym spotkaniu, decyduje pierwszeństwo zgłoszeń. „Teatrzakom” udało się to już dwukrotnie. 

Głównym Partnerem projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Jego realizacja została dofinansowana ze środków budżetu Samorządu Województwa. Transport “Teatrzakom” zapewnił wójt gminy Obrowo, Andrzej Wieczyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *