Teatr Horzycy odznaczony na stulecie działalności

Box2 Chełmża Kultura Samorząd Województwa Województwo
Zakończenie jubileuszowego sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu wczoraj zakończył sezon, towarzyszący obchodom stulecia polskiego teatru. Z tej okazji marszałek województwa Piotr Całbecki wręczył dyrektorowi teatru Andrzejowi Churskiemu medal Unitas Durat.

– Sto lat temu był jednym teatrem narodowym w naszym kraju. Za całokształt działalności na rzecz województwa kujawsko-pomorskiego i jego mieszkańców z wielką przyjemnością przyznaliśmy naszemu teatrowi najwyższe wojewódzkie odznaczenie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA

Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis teatr otrzymał za całokształt działalności. W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Prezydent Michał Zaleski wręczył także Medal 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski. W czasie uroczystości nie zabrakło również wzmianki o tegorocznym festiwalu Kontakt.

Teatr im. Wilama Horzycy jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. 28 listopada ubiegłego roku obchodziliśmy dokładnie setną rocznicę pierwszego polskiego spektaklu na deskach teatru. W 1920 roku była to “Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii ówczesnego dyrektora teatru Franciszka Frączkowskiego.

Na stulecie teatru w Polsce teatr Horzycy doczekał się także remontu. 11 mln kosztował gruntowny remont, w ramach którego przeprowadzono renowację sceny, wymianę podłóg, foteli czy oświetlenia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *