Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście! Tak wyglądała Chełmża w latach 1917-1920 [WIDEO]

Box2 Chełmża Gmina Chełmża Wiadomości
fot. YouTube

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powstał film historyczny dotyczący drogi Chełmży do wolności.

Film przedstawia wydarzenia z historii Chełmży oraz gminy Chełmża z lat 1917-1920. Bohaterami obrazu są trzy postaci, które mają dziś w mieście swoje ulice: ks. Józef Wrycza, założyciel Tajnego Towarzystwa Młodzieży Polskiej, współorganizator 400-osobowej Polskiej Straży Ludowej, Jan Szczypiorski, obrońca Chełmży oraz generał Józef Haller, którego armia przyniosła miastu niepodległość 21 stycznia 1920 roku. To jedna z najpiękniejszych kart w historii miasta, które tamtego dnia utonęło w biało-czerwonych kwiatach.

REKLAMA

W filmie udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Grzywnie. Część scenografii wykonała modelarnia Combat Chełmża – Marek Wantowski, Joanna Wantowska, Krzysztof Pliszka.

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia oraz montaż to dzieło Marcina Łaukajtysa. Dialogi napisała Barbara Łaukajtys, która jest w filmie narratorem. Zdjęcia archiwalne wykorzystane w filmie pochodzą ze zbiorów Marcina Seroczyńskiego, Dariusza Mellera oraz Barbary Łaukajtys.

– Napisałam projekt dla Szkoły Podstawowej w Grzywnie, który nazywał się „Niepodległa” i dzięki niemu otrzymaliśmy środki na realizację filmu – mówi Barbara Łaukajtys, współtwórczyni filmu. – Najprzyjemniejsze przy jego realizacji było obserwować, jak bardzo zaangażowały się weń dzieciaki. Nie sądziłam, że może im to sprawić aż tyle frajdy. Dlatego też powstał pomysł, żeby w przyszłości zrobić kolejne filmiki opowiadające o historii Polski chronologicznie od samego początku: czasy Mieszka I, Chrobrego, Łokietka… W głównych rolach wystąpią właśnie dzieci z naszych szkół. Myślę, że jak wszystko dobrze pójdzie, ruszymy już w przyszłym semestrze.

Prapremiera filmu odbyła się w Kończewicach, a premiera na rynku w Chełmży. W mieście obraz spotkał się z bardzo serdecznym oddźwiękiem.

– Również w internecie mieliśmy bardzo wysoką oglądalność – dodaje Barbara Łaukajtys. – To na pewno cieszy. Staraliśmy się, by był krótki, treściwy, z dokładnie wyselekcjonowanymi, najistotniejszymi wiadomościami.

Film sfinansowano z pieniędzy ministra edukacji narodowej w ramach Programu wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021, a także Chełmży, gminy Chełmża i powiatu toruńskiego, Barbary i Marcina Łaukajtysów oraz Marka Wantowskiego. Produkcja: Telewizja „Po Sąsiedzku”.

1 thought on “Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście! Tak wyglądała Chełmża w latach 1917-1920 [WIDEO]

  1. Tylko my Bractwo Kurkowe w Tucholi postawiliśmy księdzu pomnik, jednak w drodze jak wiozlem monument z Krakowa w listopadzie 2011 roku, pojechałem pod kontrkatedre z pomnikiem sp. Księdzem ppłk. JÓZEFEM WRYCZA DLA HOŁDU ZA JEGO CZYNNY. świadkiem wydarzenia był ksiądz wikariusz. Pomnik stoi przy kościele Pw. BOŻEGO CIAŁA w Tucholi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.