Tak świętowała Chełmża. Dni miasta za nami

Chełmża Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Prawdziwe gwiazdy: Katiusza i Leszcze wystąpiły na Bulwarze 1000-lecia w trakcie Dni Chełmży. Wydarzeń sportowych i kulturalnych w dniach 18-21 lipca nie brakowało. Ale doroczne święto miasta jak zwykle było też okazją do zaprezentowania niezwykłych talentów samych chełmżan.

Święto miasta rozpoczęło się od kolejnego „Chełmżyńskiego spotkania z kryminałem” w Sali Mieszczańskiej Ratusza. W mieście gościł Robert Małecki, autor kryminalnej „Wady”.

REKLAMA

– To już druga książka opowiadająca o przygodach Bernarda Grossa, której akcja rozgrywa się w Chełmży. Obecnie pisarz tworzy trzecią powieść, która będzie zatytułowana „Zadra”. Zdradził również, że myśli o tym, aby znacznie rozbudować tę serię, która być może doczeka się nawet kilkunastu części! – relacjonuje Urząd Miasta. Spotkanie poprowadził pomysłodawca cyklu Dariusz Łubkowski.

Równie ciekawa była promocja książki regionalisty Ryszarda Muzioła „150-lecie najstarszego chóru w Polsce Św. Cecylia”. Obchodzący w tym roku jubileusz chór świętował uroczyście w niedzielę. Mszę św. w konkatedrze pw. Trójcy Świętej odprawił bp toruński Wiesław Śmigiel. Potem z wyjątkowym repertuarem wystąpił sam Chór „Święta Cecylia” pod batutą dyrygentów – kierującego chórem od przeszło 60 lat Alfonsa Dorawy oraz Tomasza Niżygorockiego, od 7 lat organisty w katedrze, nowego dyrygenta chóru (tekst o jubileuszu na sąsiedniej stronie).

Tłumy przeszły ulicami Chełmży w barwnym korowodzie, który w piątkowe popołudnie poprowadziła Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta razem z sekcją mażoretek z Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury. Trasa przemarszu powiodła na Bulwar 1000-lecia, gdzie sygnał do zabawy dał odegrany na żywo hejnał Chełmży. Zgromadzonych mieszkańców przywitali burmistrz Jerzy Czerwiński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kalinowski. Na Bulwarze 1000-lecia przez cały weekend koncertowały znane zespoły: After Party, Novak, Katiusza i Leszcze z Maciejem Miecznikowskim.

– Oprócz koncertów gwiazd wystąpili też lokalni artyści, np. Patrycja Runo, bardzo popularna piosenkarka romska – mówi Urszula Meszyńska, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, współorganizatorka Dni Chełmży.

Miejskie święto zawsze jest okazją do zaprezentowania wyjątkowych talentów chełmżan. W ramach cyklu „Pasje mieszkańców Chełmży” otwarto wystawę „Rękodzieła klubu Niteczka”, specjalizującego się w hafcie i szydełkowaniu, z okazji 25-lecia działalności. Panie spotykają się w każdy czwartek w bibliotece, a ich prace zdobywają liczne nagrody, m.in. bp. toruńskiego Andrzeja Suskiego. Ponadto swoje wydarzenia zorganizowały Chełmżyński Klub Modelarski „Combat” i Klub Sportowych Gier Karcianych „As Pik”. W Miejskiej Izbie Muzealnej rozstrzygnięto konkursy promujące walory turystyczno-krajobrazowe Chełmży: fotograficzny „Na najpiękniejszy zielony zakątek miasta” oraz plastyczny „Culmsee – wzgórze nad jeziorem”. Do dziedzictwa dawnej Chełmży odwołuje się też tradycyjny Jarmark Łozański (Łoza to dawne miano Chełmży), na którym swe wyroby oferowało wielu lokalnych wystawców. W trakcie jarmarku odbyła się też gra terenowa „Poznaj miasto Chełmża” oparta na aplikacji „Skarby ziemi chełmińskiej” opracowanej przez LGD „Ziemia Gotyku”. Sukcesem zakończyła się akcja krwiodawstwa „Motoserce”, zorganizowana przez Chełmżyńską Grupę Motocyklową „Łoza”. Były też liczne wydarzenia sportowe dla dzieci i dorosłych, m.in. gra w rugby, biegi, turniej bowlingowy. Szczegółowe relacje z niektórych wydarzeń w ramach Dni Chełmży w kolejnym wydaniu „Poza Toruń”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.