Tak rozwijają się KGW w Starogrodzie i Kolnie. To prawdziwe ośrodki kultury!

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

Pod koniec 2018 r. weszła w życie ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich, która otworzyła przed nimi wiele możliwości. Od tej pory mogą m.in. prowadzić działalność zarobkową i pozyskiwać dotacje. W gminie Chełmno zarejestrowały się dwa KGW – jedno zupełnie nowe, KGW „Czerwone Szpilki” z Kolna, i jedno o długiej tradycji w działalności nieformalnej – KGW w Starogrodzie. Obydwa prężnie rozwijają swoją działalność.

– Koło Gospodyń Wiejskich w Starogrodzie od wielu lat działało jako grupa nieformalna. Kiedyś nawet zastanawiałyśmy się nad powołaniem stowarzyszenia, jednak nic z tego nie wyszło. Gdy pojawiły się dla nas nowe możliwości prawne, od razu skorzystałyśmy z okazji – mówi Dorota Podlasińska, przewodnicząca KGW w Starogrodzie. – Zarejestrowałyśmy się w ARiMR tuż po wejściu w życie ustawy w grudniu 2018 r. i złożyłyśmy pierwszy wniosek o dofinansowanie. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie naboru wniosków do projektu „Inicjuj z FIO na start”, który wspiera młode organizacje pozarządowe – dodaje Dorota Podlasińska.

REKLAMA

Przewodnicząca KGW w Starogrodzie nie ma wątpliwości, że warto było dla swojego koła uzyskać osobowość prawną i wykorzystywać nowe źródła dofinansowania.

Obecnie KGW w Starogrodzie liczy 36 pań i prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną i społeczną. Niedawno gospodynie ze Starogrodu przeprowadziły warsztaty rękodzielnicze (np. przygotowywania stroików wielkanocnych) i kulinarne (pieczenia babek wielkanocnych; gospodynie wspólnie z dziećmi piekły też pizzę i ciasteczka, smażyły pączki i faworki). KGW od wielu lat wspiera gminne imprezy, takie jak: Majówka, organizowana wspólnie z LGD „Vistula Terra Culmensis”, Święto Niepodległości, Dzień Dziecka. Członkinie KGW w Starogrodzie przygotowują rozpoznawalne w całym regionie specjały: smalec z pieczarkami, starogrodzki żurek, powidła, syropy z mniszka lekarskiego i czarnego bzu oraz ciasta. Poza tym co roku współorganizują z sołectwem Starogród Dzień Kobiet i spotkanie wigilijne z Gwiazdorem dla dzieci.
Skromniejszy dorobek, ale śmiałe plany mają panie z KGW „Czerwone Szpilki” w Kolnie, które zadebiutowały tuż przed Bożym Narodzeniem. Pierwszym zorganizowanym przez nie wydarzeniem były świąteczne warsztaty lepienia pierogów.

– Od dawna chodził nam po głowach pomysł, by założyć stowarzyszenie – wspomina Monika Michoń, sekretarz KGW „Czerwone Szpilki” z Kolna. – Brakowało nam jakiejś inicjatywy dla młodszych osób, bo oferta dla seniorów jest u nas dość szeroka. Chciałyśmy wspólnie działać na rzecz naszej lokalnej społeczności. Pomysłów mamy mnóstwo, teraz będziemy je realizować – zapowiada Monika Michoń z KGW „Czerwone Szpilki” w Kolnie.

Jeszcze w grudniu gospodynie z Kolna zorganizowały warsztaty pieczenia pierników dla dzieci, w których uczestniczyło ok. 30 osób. Niedawno zaś dzieci mogły wspólnie z paniami z Kolna uszyć wielkanocne zajączki.

– Za nami warsztaty z przygotowywania dekoracji wielkanocnych. Tuż po świętach planujemy „Las w słoiku”, które poprowadzi Beata Rokicińska, właścicielka kwiaciarni z Chełmna. Uczestniczki nauczą się na nich tworzenia miniaturowych ogrodów, kompozycji z żywych kwiatów – mówi Monika Michoń.

Planują też kurs samoobrony dla dziewczynek i dorosłych kobiet. Właśnie wystąpiły o dofinansowanie przedsięwzięcia z projektu „Inicjuj z FIO na start”.

KGW „Czerwone Szpilki” w Kolnie liczy w tej chwili 24 członkinie. O każdym wydarzeniu informują na plakatach rozwieszanych w okolicy oraz na Facebooku: KGW Kolno „Czerwone Szpilki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *