Tak powstaje ścieżka rowerowa Toruń-Rozgarty

Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Do grudnia 2019 r. zakończyć się mają prace drogowe przy budowie ścieżki rowerowej na odcinku z Torunia do Barbarki i do ul. Długiej w Rozgartach. Obecnie roboty prowadzone są w Starym Toruniu i Przysieku.

Długość całej trasy rowerowej z Torunia do Górska wynieść ma około 10 km. Budowa ścieżki podzielona została na dwa etapy. W pierwszej kolejności prace zrealizowane muszą być w Starym Toruniu i Przysieku, ponieważ na wytyczonej trasie występuje najwięcej kolizji z gospodarstwami mieszkalnymi. Równolegle z inwestycją rowerową budowany jest tam chodnik.

REKLAMA

– Fragment ścieżki pomiędzy ul. Sasankową i Astrową już jest – mówi Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka. – Chcieliśmy zrobić ten odcinek w pierwszej kolejności, by nie utrudniać mieszkańcom codziennego funkcjonowania.

W związku z pracami samorząd odkupił od części gospodarstw fragmenty przynależnych im działek. To działanie było niezbędne, by wymiary ścieżki pozwalały na jej bezpieczne użytkowanie.

Ul. Jaśminowa w Starym Toruniu i Rozgartach jest ważnym ciągiem komunikacyjnym, z którego korzystają mieszkańcy okolicznych osiedli. Ścieżka i chodnik zapewnią bezpieczeństwo przede wszystkim dzieciom, które drogą tą docierają do szkoły.

W przyszłym roku ruszą prace drogowe przy budowie ścieżki na odcinku od skrzyżowania w Rozgartach do ul. Harcerskiej w Górsku. Termin podyktowany jest potrzebą zbudowania w tym miejscu gazociągu. Dopiero na zakończonej inwestycji będzie można rozpocząć kolejną.

Jak zapewnia zastępca wójta gminy Zławieś Wielka, jeszcze w tym roku skorzystamy z odcinka drogi między Toruniem a Barbarką i ul. Długą w Rozgartach.

– Już ten fragment w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo w gminie – zaznacza Krzysztof Rak.

Dokumentacja projektowa na realizację drugiego etapu budowy ścieżki rowerowej jest przygotowana. Ten odcinek połączy Toruń ze Złąwsią Wielką. By móc rozpocząć prace, samorząd czeka na wsparcie finansowe Unii Europejskiej.

– Koszty prac poszły w górę – tłumaczy wicewójt. – Przed rozpoczęciem robót obliczyliśmy, że kilometr ścieżki będzie nas kosztował 350 tys. zł. Obecnie jest to ponad 600 tys. zł. Nastąpił olbrzymi skok cenowy w branży budowlanej i niestety musieliśmy zakres inwestycji znacznie ograniczyć. Z dalszą realizacją przedsięwzięcia ruszymy, jeżeli uda się pozyskać pieniądze z UE.

Budowa pierwszego etapu ścieżki wyniesie ponad 6 mln zł. Inwestycja zyskała dofinansowanie zewnętrzne na kwotę ponad 4 mln zł. Pozostałe koszty poniesie gmina, powiat toruński oraz samorząd Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *