Tak będzie wyglądać prom kursujący między Czarnowem a Solcem [FOTO]

Box2 Fotogalerie Wiadomości Zławieś Wielka
fot. materiały Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje prom, który będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Czarnowa (gmina Zławieś Wielka) a Solcem Kujawskim. Kiedy będzie gotowy?

Budowa promu postępuje. Wszystkie części kadłuba i zabudowy są już zmontowane. W najbliższych dniach rozpocznie się malowanie.

REKLAMA

Wykonawca – malborska firma Techno-Marine – przygotowuje się również do instalacji silników oraz innych części wyposażenia. Jednostka powinna być gotowa na przełomie wiosny i lata.

Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy, dzięki którym będzie można wjechać na prom i popłynąć między Czarnowem a Solcem Kujawskim i na odwrót.

– Przeprawa promowa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80, poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Liczymy też, że wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa. Samorząd województwa realizuje przedsięwzięcie wspólnie z Solcem Kujawskim, który jest partnerem wiodącym, powiatami bydgoskim, toruńskim oraz gminą Zławieś Wielka.

Dostawa i rozruch promu pochłonie 5,9 mln zł. Zostanie on objęty dwuletnią gwarancją. To jednostka boczno-kołowa, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe.

Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub jednego autobusu, dwóch busów i sześciu aut osobowych. Na dziobie i rufie zamocowane będą klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi.

Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana ma być sterówka, posadowiona nad pokładem w celu zapewnienia dobrej widoczności. Na lewej burcie będą miejsca siedzące dla 42 osób, a na prawej dla 16.

Przyczółkami i drogami dojazdowymi zajmuje się konsorcjum firm, którego liderem jest firma Kormost. Inwestycja jest realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Do tej pory zakończyły się prace projektowe, teraz kompletowane są decyzje i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. Wartość zadania to 12,8 mln zł.

“Od strony Solca Kujawskiego droga zostanie wzmocniona na odcinku od ul. Bydgoskiej do przyczółków, a na północnym brzegu od drogi krajowej nr 80 do przyczółków. Zaplanowano wykonanie jezdni o szerokości 6 metrów z poboczem, od strony Solca powstanie również chodnik. Trasa będzie dostosowana do przejazdu pojazdów o nacisku do 10 ton na oś. Od strony Czarnowa – na przewężonym przejeździe przez koronę wału, gdzie ulokowane są urządzenia hydrotechniczne – pojawi się wahadłowa sygnalizacja świetlna. W ramach zadania skorygowana zostanie też geometria skrzyżowań ul. Żeglarskiej z ul. Kościuszki i Bydgoską w Solcu Kujawskim. Przy skrzyżowaniu z drogami krajowymi w Solcu Kujawskim (DK nr 10) oraz Czarnowie (DK nr 80) staną tablice informujące m.in. o czasie oczekiwania na prom” – informuje urząd marszałkowski.

Na przyczółkach pojawi się oświetlenie i monitoring, a także stanowiska do przybijania jednostki promowej – takie rozwiązanie uwzględnia wahania poziomu wody w Wiśle. Przy przeprawie funkcjonować będą niewielkie parkingi (miejsce dla autokaru i pięciu pojazdów osobowych).

Inwestycja jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego. Fundusze na funkcjonowanie przeprawy oprócz biletów zapewnią wspólnie samorząd województwa oraz powiaty bydgoski, toruński, a także gminy Solec Kujawski i Zławieś Wielka.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *