Tak bawił się Unisław. Za nami “Miętowe rozpoczęcie lata” i “Piknik z Parkiem w roli głównej” [ZDJĘCIA]

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

Pierwszego dnia królową zabawy była mięta, bohaterem drugiego zaś park. W weekend do Unisławia, na święto gminy, zjechały tłumy miłośników dobrej zabawy. Były koncerty, pokazy taneczne i turniej piłkarski. Nie zabrakło wystawy fotograficznej i zwiedzania unisławskiej Astro-bazy.

W tym roku święto gminy zorganizowane zostało w ramach dwóch tematycznych spotkań. W piątek 21 czerwca mieszkańcy regionu świętowali „Miętowe rozpoczęcie lata”. Jego gwiazdą była mięta pieprzowa unisławska. Królowała ona na stołach nie tylko w napojach, ale także w licznych przekąskach.

REKLAMA

Uroczystej inauguracji wydarzenia dokonał wójt Daniel Jakubowicz. Tuż po przemówieniach sceną zawładnęła młodzież, prezentując swoje zdolności wokalno-taneczne. W międzyczasie na wszystkich gości czekały gry i zabawy.

– Poznaliśmy również zwycięzców konkursu wiedzy o gminie Unisław i powiecie chełmińskim, a także wręczyliśmy tytuły „Sportowca Roku Gminy Unisław” – relacjonuje Angelina Kurdynowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu. – Tego dnia przygotowaliśmy także strefę food-trucków, lunapark, kino 7D, fotolustro, a także zwiedzanie Astro-bazy i myśliwskie stoisko edukacyjne.

Na zaproszenie organizatorów przed mieszkańcami gminy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Łódź”, a miłośników reggae do zabawy porwała grupa Myasta. Jednak to gość specjalny święta – zespół MIG, znany z takich utworów jak „Wymarzona”, „Lalunia” czy „Miód Malina” – skupił wokół sceny najwięcej osób.

Piątkowa noc zwieńczona została imprezą taneczną. Niewiele czasu jednak było na odpoczynek, bowiem już następnego dnia rozpoczął się „Piknik z parkiem w roli głównej”. Sobotnie wydarzenie zainaugurowały Półmaraton Unisławski i Dziesiątka Unisławska. Sportowcy, biorący udział w tych biegach, wyruszyli w kilkunastokilometrową trasę drogami Chełmińskiego Parku Krajobrazowego.

– Biegi wliczone zostały do cyklu Grand Prix w Biegach Długodystansowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego – zaznaczają organizatorzy sportowego wydarzenia.

Na starcie ustawiło się prawie 400 zawodników, w tym 173 na dystansie 21,1 km.

Zwycięzcą XVI Półmaratonu Unisławskiego w klasyfikacji generalnej mężczyzn z czasem 1:13:50 został Zbigniew Kledzik z Chomiąży Szlacheckiej, natomiast w klasyfikacji generalnej kobiet z czasem 1:25:43 zwyciężyła Anna Arseniuk z Górska.

W Dziesiątce Unisławskiej, wśród mężczyzn, triumfował Dawid Klaybor, który ustanowił nowy rekord trasy (00:32:09). Spośród pań jako pierwsza na metę dobiegła Dorota Głuszka (00:45:30).

Równocześnie na stadionie sportowym przeprowadzono Turniej Piłkarski o Puchar Wójta Gminy Unisław.

Po części sportowej mieszkańcy mogli wysłuchać recitalu piosenek sprzed lat w wykonaniu Emilii Czekały, a także muzyki orkiestry dętej oraz zespołów lokalnych.

W trakcie święta gminy można było podziwiać wystawę fotografii przedstawiających unisławski park obecnie i przed laty.

– Skoro znajdowaliśmy się w parku, nie mogło zabraknąć akcentów proekologicznych – dodaje Angelina Kurdynowska. – Wraz z mieszkańcami dokonaliśmy nasadzeń nowej roślinności. Dzieci w tym czasie mogły wziąć udział w licznych konkursach, zakręcić kołem fortuny lub zajrzeć do strefy kreatywności GOK-u. Na dorosłych czekały maraton zumby, pokaz barmański i warsztaty naukowe.

Wieczorem o „Miłości jak wino” śpiewała gwiazda sobotnich obchodów – Eleni. Artystka przypomniała publiczności, że ten występ odbywa się równo 40 lat po jej debiucie, który także miał miejsce w Unisławiu.
Finałem kulturalnych spotkań był koncert Marcina Chylińskiego, gitarzysty klasycznego, oraz koncert organowy Jarosława Ciechackiego, zorganizowany w kościele pw. św. Bartłomieja.

Weekendowa zabawa odbyła się dzięki wsparciu samorządu gminy Unisław, środkom pozyskanym z funduszy unijnych oraz przyjaciołom regionu i sponsorom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *