Odkryto starożytne, tajemniczne, ogromne konstrukcje pod Łysomicami

Box1 Łysomice

Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK i Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN dokonali niezwykłego odkrycia archeologicznego pod Łysomicami. Znalezione przez nich kręgi zboża to pozostałości po dwóch olbrzymich konstrukcjach, które powstały około siedem tysięcy lat temu. Konstrukcje mają zbliżona średnicę (około 85 metrów). Położone są ok. pięciu kilometrów od siebie, w silnie zurbanizowanej przestrzeni gminy Łysomice. Jeden z nich jest położony zaledwie kilkaset metrów od granicy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie. Kręgi składają się z systemu trzech owalnych rowów o wspólnym środku.

“Interesujące jest również to, że prawdopodobne wejścia znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, na osi północny zachód – południowy wschód. Przypuszczamy, że mogły one również mieć związek z dokonywaniem obserwacji astronomicznych” – podkreśla Sosnowski.

REKLAMA

 Ponieważ ślady po tego typu budowlach nie były do tej pory znajdowane po wschodniej stronie Wisły, naukowcy uznają znalezisko za sensacyjne. Ponadto, do niedawna archeolodzy sądzili, że obszar Ziemi Chełmińskiej na początku swojego istnienia nie był mocno zaludniony. Jednak tak olbrzymie budowle pozostawiające po sobie tak duże kręgi musiała wznieść spora grupa ludzi, co zmienia dotychczasową wiedzę o zaludnieniu tej okolicy

Mateusz Sosnowski i Jerzy Czerniec dokonali odkrycia analizując dane z Google Maps i Google Earth. Tą metodą tropią ślady dawnej działalności człowieka w rejonie Ziemi Chełmińskiej. Naukowcy planują dalsze badania monumentalnych budowli. Pierwsze prace terenowe chcą wykonać zimą tego roku.

Źródło: PAP

Więcej o niesamowitym znalezisku w województwie w papierowym wydaniu gazety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *