Szykują się zmiany na kolei. Przetarg na operatora i zintegrowany bilet

Box1 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Samorząd województwa zmierza do zintegrowania transportu kolejowego i autobusowego w regionie. Ma temu posłużyć m.in. planowane wprowadzenie zintegrowanego biletu komunikacji publicznej. Jednocześnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu, który wyłoni operatora regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich do 2030 roku.

W poniedziałek, podczas najbliższej sesji sejmiku województwa, radni mają przyjąć zmiany w tegorocznym budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, co pozwoli na ogłoszenie przetargu. To od niego zależeć będzie, kto będzie się zajmował kolejowym transportem pasażerskim od grudnia 2021 do grudnia 2030 roku.

REKLAMA

– Tym przetargiem rozpoczynamy nowy rozdział w budowaniu oferty przewozów pasażerskich. Ufam, że wybrany przez nas model podziału zamówienia sprawi, iż samorządowe władze województwa będą mogły zagwarantować siatkę połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym, także jeśli chodzi o częstotliwość i godziny kursowania pociągów – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Zmiany objąć mają nie tylko operatora połączeń. Zgodnie z zapowiedziami marszałka, planowane jest zintegrowanie transportu kolejowego i autobusowego oraz wprowadzenie zintegrowanego biletu komunikacji publicznej w całym regionie.  

– W najbliższym czasie samorząd województwa rozpocznie postępowanie (w trybie in-haus lub  przetargowym) wyłaniające operatorów połączeń autobusowych do kolejowych węzłów przesiadkowych, dowożących pasażerów z miejscowości położonych z dala od linii kolejowych. To dość innowacyjna formuła organizacji transportu publicznego w Polsce. Takich linii autobusowych będzie 17. Zintegrowany bilet zamierzamy wprowadzić za rok – półtora roku. Prosty w obsłudze dla pasażera, powinien zachęcać do korzystania w transportu publicznego i pozostawiania samochodów w domach – mówi Piotr Całbecki.

Jak twierdzi gospodarz województwa, weźmie na siebie całkowitą odpowiedzialność za ryzyko przychodowe w zlecanych przewozach. Zadaniem usługodawców będzie jedynie wykonywanie zlecanych usług przewozowych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *