#szyjemy dla Was. Maseczkowa inicjatywa w Wielkiej Nieszawce

Box2 Wiadomości Wielka Nieszawka
fot. FB Szyjemy Dla Was

W czasie epidemii wszelkie środki ochrony osobistej są na wagę złota. Koronawirus rozprzestrzenia się w dużym tempie, wprowadzane są coraz to nowe obostrzenia związane z poruszaniem się w przestrzeni publicznej. Mobilizacja do zwalczenia epidemii jest konieczna. Chęci do działania widać jednak nie tylko w przestrzeganiu odgórnie nałożonych zakazów. W gminie Wielka Nieszawka wyraża się to choćby w podjętej niedawno akcji #szyjemy dla Was.

Źródła inicjatywy szukać należy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, jednostce podległej Urzędowi Gminy w Wielkiej Nieszawce. Akcję i jej przebieg koordynuje GOPS.
Pod patronatem Urzędu Gminy w Wielkiej Nieszawce w szycie maseczek zaangażowało się wiele stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, prywatnych firm, radni gminy oraz mieszkańcy i wiele osób, które po prostu chcą pomagać. Akcja szybko spotkała się z dużym zainteresowaniem.

REKLAMA

Przez pierwszy tydzień udało się uszyć aż 811 maseczek, które po ozonowaniu będą gotowe do użycia. Zaopatrzeni w nie mają zostać mieszkańcy gminy i pracownicy lokalnych sklepów. Maseczki trafią także do Gminnego Ośrodka Zdrowia i Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce. Maseczki są dwuwarstwowe, wykonane z bawełny, z możliwością zaaplikowania wkładu dezynfekującego.

Do akcji #szyjemy dla Was wciąż można się przyłączyć – wystarczy skontaktować się z GOPS-em. Kontakt telefoniczny do GOPS-u: nr tel. (56) 622 08 28, 663 384 954. Pomoc dla szyjących jest potrzebna, zwłaszcza w postaci materiałów, z których wykonywane są maseczki. Zapotrzebowanie na bawełnę jest duże, a gumki do wszywania są trudno dostępne. Te, które używane są przy wyszywaniu, pochodzą z hurtowni i pasmanterii z terenu gminy oraz Torunia. Chcący wesprzeć nieszawską inicjatywę mogą więc zrobić to, przekazując niezbędne rzeczy. Przyjmowane są nici, bawełniany materiał, tasiemki czy gumki. Przydatna jest również pomoc finansowa – pieniądze zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych do powstawania maseczek przedmiotów. Do akcji przystąpiło już wielu sponsorów, dzięki którym udało się nabyć potrzebne materiały. Pomóc można też własnymi rękoma, włączając się bezpośrednio do szycia. 

Na Facebooku powstał specjalny profil dedykowany akcji. Na „Szyjemy Dla Was” regularnie publikowane są informacje o postępach i kolejnych wspierających. Po zakończeniu akcji pojawi się tam również jej podsumowanie. Realna pomoc już się odbywa, jednak niezależnie od tego, ile maseczek uda się finalnie uszyć, będzie to przede wszystkim gest dobrej woli wszystkich zaangażowanych.

Warto podkreślić, że miejscowy GOPS nie jest jedynym, który szyje maseczki ochronne. Na ogólne zapotrzebowanie na ten rodzaj środków ochrony osobistej odpowiedziała również nieszawska grupa społecznościowa, czynnie działająca na rzecz mieszkańców. Z tej strony akcję koordynuje radny gminy. Obie inicjatywy połączyły swoje siły i wspólnie wspierają się w akcji szycia maseczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.