Szpital w Chełmnie wraca do normalności. Przywrócone m.in. porody rodzinne i planowe zabiegi

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Piotr Lampkowski

Przywrócono możliwość odwiedzin pacjentów w szpitalu w Chełmnie. Wróciły także porody rodzinne, planowe zabiegi i wizyty w poradniach specjalistycznych. O koronawirusie jednak nikt nie zapomina. “Bezpieczeństwo personelu i pacjentów jest jednym z naszych głównych priorytetów “, podkreśla dyrekcja placówki.

Odmrażanie życia społecznego obejmuje wiele dziedzin, nie tylko gospodarkę. Obostrzenia luzowane są także w szpitalach, co można zaobserwować chociażby w Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. Nowe rozwiązania organizacyjne w Chełmnie zostały wprowadzone na podstawie odwołania przez wojewodę kujawsko-pomorskiego poleceń własnych, wydanych w dniu 12 marca 2020 r. Najważniejszą zmianą dla pacjentów i ich rodzin jest zniesienie zakazu odwiedzin. Odwiedzający w dalszym ciągu muszą jednak przestrzegać restrykcyjnych zasad.

REKLAMA

Każdy odwiedzający musi przejść przez namiot i wypełnić ankietę, która jest podstawą wejścia na oddział. Odwiedzający muszą być zabezpieczeni we własne środki zakrywające usta i nos. Do jednego pacjenta w ciągu dnia może wejść tylko jedna osoba na czas 15 minut – wymienia Jacek Misiołek, który do końca czerwca był dyrektorem Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie.

Przed wejściem do placówki zorganizowano system triażu, czyli wstępnej selekcji pacjentów i odwiedzających. W specjalnie przygotowanym namiocie osobom, chcącym wejść na teren szpitala, badana jest m.in. temperatura ciała. Dla pacjentów, podejrzanych o zakażenie COVID-19, została wydzielona osobna izba przyjęć. Kolejne zmiany to wznowienie zabiegów rehabilitacyjnych i ambulatoryjnych oraz wizyt przedstawicieli handlowych i medycznych.

Wznowiliśmy też wszystkie planowe zabiegi, a także wizyty w poradniach specjalistycznych i POZ. W dalszym ciągu należy jednak ustalić dzień i godzinę wizyty – dodaje Jacek Misiołek.

Dobre wiadomości są także dla przyszłych rodziców. Dyrekcja chełmińskiego szpitala przywróciła możliwość organizacji porodów rodzinnych. W trosce o zdrowie przyszłych mam i nowo narodzonych dzieci zmieniły się jednak zasady uczestnictwa w takim porodzie.

Osoba towarzysząca zostaje zabezpieczona przez personel oddziału w środki ochrony osobistej, czyli fartuch ochronny barierowy, maskę chirurgiczną, czepek i ochraniacze na buty. Nie może ona opuszczać zespołu porodowego, ponieważ nie zostanie ponownie wpuszczona na teren porodówki. Ponadto o czasie wejścia osoby towarzyszącej na porodówkę decyduje personel medyczny, gdyż jej obecność na sali nie może być dłuższa niż 2 godziny – wyjaśnia Jacek Misiołek.

Powrót do normalności w chełmińskim szpitalu nie oznacza jednak rezygnacji z restrykcyjnych wytycznych sanitarnych. Dyrekcja szpitala podkreśla, że zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego pacjentów i personelu jest dalej zadaniem priorytetowym. Pacjenci umawiani są m.in. na konkretne godziny wizyt. Dodatkowo badania dla poszczególnych osób ustalane są w większych odstępach czasowych, aby uniknąć tworzenia kolejek pod gabinetami. 

Staram się, aby szpital w pełni dążył do funkcjonowania sprzed wybuchu epidemii z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Nie możemy jednak zapominać o nadal aktualnym zagrożeniu zarażenia koronawirusem – podsumowuje Jacek Misiołek.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.