Szpital powiatowy, ZOL i DPS-y. Znamy zakres ich wsparcia ze strony starostwa

Box2 Powiat toruński Wiadomości
Powiatowe DPS-y zostaną prawdopodobnie doposażone w najbliższych dniach w środki ochronne. Fot. Łukasz Piecyk

“Powiat toruński otacza szczególną troską szpital w Chełmży” – mówi Marek Olszewski, starosta toruński. Na wsparcie szpitala w okresie epidemii starostwo przeznaczyło 50 tys. zł i deklaruje dalszą pomoc finansową, jeżeli tylko będzie konieczna. Pod opieką starostwa znalazły się także Domy Pomocy Społecznej i Zakład Opieki Leczniczej.

Szpital w Chełmży nie został wyznaczony do szczególnych zadań, związanych z epidemią koronawirusa i prowadzi w chwili obecnej normalną działalność. W związku z zagrożeniem epidemicznym, placówka musi jednak stosować dodatkowe środki ochronne.

REKLAMA

Środki ochrony dla personelu to rzeczywiście towar deficytowy już od kilku tygodni. Po rozmowie z prezesem Plucińskim wiem, że szpital w Chełmży jest zabezpieczony na najbliższe 3 tygodnie. To nie jest dużo, ale gwarantuje bezpieczeństwo na najbliższą przyszłość – tłumaczy Marek Olszewski, starosta toruński.

Na początku marca Starostwo Powiatowe przeznaczyło 50 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitala w Chełmży.

Nie wszystkie środki zostały jeszcze wydane, ponieważ są problemy z zakupem środków ochrony osobistej. Nie chodzi do końca o finanse, tylko o to, że tych artykułów po prostu brakuje na rynku – wyjaśnia Marek Olszewski. – Poinformowaliśmy zarząd szpitala, że jeżeli byłyby potrzeby finansowe na zakup takich artykułów, to środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe powiatu są do dyspozycji szpitala. Jesteśmy przygotowani, aby wesprzeć szpital – deklaruje Marek Olszewski.

Starostwo Powiatowe ma pod swoją opieką nie tylko Szpital Powiatowy w Chełmży, ale także Zakład Opieki Leczniczej i Domy Pomocy Społecznej.

Już kilka tygodni temu dyrektorzy tych placówek podjęli decyzję o ich zamknięciu w związku z zagrożeniem epidemicznym. W celu zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonariuszy został wprowadzony zakaz odwiedzin czy wychodzenia na zewnątrz – wyjaśnia Marek Olszewski.

Starosta toruński przyznał, że są problemy w zaopatrzeniu personelu w środki ochrony osobistej, ale ponownie zaznaczył, że nie wynikają one z powodów finansowych. Starostwo powiatowe dysponuje odpowiednim zapleczem finansowym na zakup niezbędnych artykułów, ale pojawia się problem z ich zakupem.

Miejmy nadzieję, że sytuacja będzie się w ciągu najbliższych dni poprawiać. Wiele zakładów pracy przestawiło swoją produkcję i skupiło się właśnie na takich artykułach, jak maseczki, fartuchy, rękawice czy środki do dezynfekcji. Mam nadzieję, że dzięki temu w najbliższych dniach będzie możliwość dokonania większych zakupów i uzupełnienia braków – mówi Marek Olszewski.

Starosta poinformował także, że na koniec tygodnia została zapowiedziana pomoc wojewody kujawsko-pomorskiego oraz marszałka w kwestii doposażenia w środki ochrony osobistej. Prawdopodobnie pierwszych większych dostaw można spodziewać już w piątek lub sobotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *