Szpital na Bielanach się powiększa. Otwarto pawilon oddziałów psychiatrycznych

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Otwarcie pawilonu oddziałów psychiatrycznych WSZ, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W nowym miasteczku medycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu otwarto pawilon oddziałów psychiatrycznych. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali w poniedziałek m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektorka lecznicy Sylwia Sobczak.

W otwarciu nowego pawilonu uczestniczyli także prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Aleksander Szczęsny, naczelny lekarz WSZ prof. Marek Jackowski, koordynator WSZ ds. psychiatrii dr Ewa Kordyjak-Starczewska oraz pielęgniarka koordynująca Joanna Ostrowska. 

REKLAMA

Budynek ma cztery kondygnacje, z czego jedną podziemną i zaprojektowany został z myślą o 196 łóżkach. a parterze znajdą się izba przyjęć, dwa oddziały kliniczne (psychiatria dzieci i młodzieży oraz psychiatria wieku podeszłego) oraz kaplica i segment administracyjny. Pierwsze i drugie piętro zajmą oddziały psychiatrii ogólnej, w tym kolejny oddział kliniczny, a także m.in. gabinety diagnostyczno-zabiegowe, jadalnie i sale dziennego pobytu oraz sale, w których będzie się prowadzić terapię i rehabilitację. Pokoje na oddziałach są wyłącznie dwu- i trzyosobowe, a na oddziale dziecięcym przewidziano łóżka dla rodziców.

– Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, kryzysu psychicznego doświadczy w ciągu życia co czwarty mieszkaniec globu. Oznacza to, że problemy z dobrostanem psychicznym są jednym z wyzwań współczesności, a właściwa organizacja lecznictwa psychiatrycznego jest tym, co w praktyce dotyczy, albo może dotyczyć każdego z nas. W zgodzie ze współczesną wiedzą medyczną i przyjętymi standardami postępowania, odchodzimy od (związanego ze stygmatyzacją chorych) leczenia opartego głównie na izolacji i hospitalizacji na rzecz psychiatrii środowiskowej, co powinno gwarantować ciągłość i stabilność opieki, a w konsekwencji jej skuteczność. Przyjęte na Bielanach rozwiązanie, polegające na umieszczeniu oddziałów psychiatrycznych w tym samym kompleksie, co oddziały leczenia chorób somatycznych, to krok we właściwym kierunku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

Do nowego pawilonu w najbliższym czasie przeniosą się oddziały psychiatryczne obecnie mieszczące się przy ul. Skłodowskiej-Curie i ul. Mickiewicza. W tym drugim miejscu pozostaną jedynie poradnie udzielające pomocy w trybie ambulatoryjnym. Docelowo ma tam powstać centrum zdrowia psychicznego, gdzie pacjenci na wczesnym etapie będą mogli uzyskać kompleksową pomoc. Mają się tu mieścić oddziały dzienne, zespół leczenia środowiskowego oraz punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny. 

Pawilon oddziałów psychiatrycznych jest ostatnim wzniesionym na obecnym etapie w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Koszt budowy nowego miasteczka szpitalnego na Bielanach sięgnął 560 mln zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *